Emeklilik yaşı düşüyor!


4386627

 

 

Gazeteci, madenci, demir-çelik, itfaiyeci, MİT, Emniyet ve su altı çalışanları olmak üzere milyonlarca işçinin yıpranma hakkı olduğu ve bu hak sayesinde erken emekli olmayı sağlıyordu. Yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaştan düşülüyordu. Yıpranma hakkından ve yaş hadi indiriminden faydalanabilmek için en az 3600 gün (10 yıl)  çalışma saati isteniyordu. SGK’nın bu konuda kolaylık sağladığı belirtildi.

 

Buna göre; 10 yıllık hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma saatleri de dikkate alınacağı belirtildi. 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı eğer 10 yıl ise 2008’den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Buna göre, yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 1 yıl için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerle fiili hizmet zammı verilecek. Daha fazla emekli maaşı, çalışanları iki türlü etkileyeceği yönünde.

 

Fiili hizmet süresi zammı olarak bilinen yıpranma, toplam prim gün sürelerine eklenerek daha fazla maaş almayı sağlayacak. İkincisi ise, yıpranma süreleri yaş haddinden indirim yaparken erken emekliliğin önünü açıyor.

 

Örneğin; 1 yıl çalışmaya karşılık  90 gün yıpranma hakkıyla 20 yıl çalışan 25 yıl çalışmış olarak kabul edilecek. Emekli maaşı 20 değil 25 yıla göre hesaplanacak.

 

SGK DAİRE BAŞKANLIĞI’NDAN YAPILAN AÇIKLAMA

 

Konuyla ilgili SGK Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; konunun gündem de olduğu, üzerinde çalışıp düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.


Yazan - 18 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x