Enerji silahını çekti

Sosyal medyada paylaş.

0,,17737290_303,00

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesine yönelik ekonomik yaptırım kararı üzerine Avrupa’ya karşı kozlarını ortaya koydu. G7 ülkeleri ise yaptırımlarla gözdağı verdi.

 

AB bu kez Rus ekonomisini hedef aldı

 

Malezya uaçağının düşürülmesiyle tırmanan Ukrayna krizi nedeniyle, 28 AB üyesi, Rusya’ya yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması üzerine uzlaştı.

 

 

BP’den Rusya’ya yaptırım uyarısı

 

Moskova’daki Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Sorumsuzca atılmış bu adımın’, kaçınılmaz şekilde Avrupa enerji piyasasında fiyatların yükselmesine neden olacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca Rusya’da bulunan Avrupalı bankaların da alınacak kararlardan etkileneceğine dikkat çekildi.

Rusya’nın Polonya’dan sebze ve meyve ithalatını 1 Ağustos itibariyle durdurma kararı aldığı bildiriliyor. Rusya, finans, savunma ve enerji sanayine yönelik kararlaştırılan yaptırımların, Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) kurallarına aykırı olduğunu öne sürdü.

 

G7 ülkelerinden açıklama

 

G7 ülkeleri de çarşamba akşam saatlerinde yaptıkları bir açıklamada, Ukrayna krizi kapsamında Rusya’ya yaptırımların daha da artırılabileceği uyarısında bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın hâlihazırda yaptırımların kaldırılmasını sağlamak için Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaları sonlandırma imkanı bulunduğuna dikkat çekildi. Moskova’nın politikalarını değiştirememesi durumunda ise bedelini ödeyeceği kaydedildi.

 

© Deutsche Welle Türkçe

 

DW/AFP/dpa, GA/BÖ


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=63856

Yazan - Tem 31 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı