‘Erdogan-Burger’li restoran


0,,19245757_303,00

 

Köln’de kısa bir süre önce menüsüne ‘Erdogan-Burger’i ekleyen ve bu yüzden tehdit alan restoran geçici olarak kapandı. Restoran sahibi, güvenlik önlemlerini artırmayı planlıyor.

 

Almanya’nın Köln kentindeki bir hamburger restoranı, kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman Komedyen Jan Böhmerman’ı mahkemeye vermesiyle tırmanan gerginliğe atfen ‘Erdogan-Burger’ adlı bir hamburgeri menüsüne eklemişti.

 

Restoranın sahibi Jörg Tiemann, menüye ‘espri’ olarak eklenen bir hamburger nedeniyle herhangi bir sorun yaşanabileceğini düşünmediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de basın özgürlüğünü kısıtlama girişimlerinin çok az kişi tarafından protesto edildiğini belirten Tiemann, “Biz bir örnek oluşturmak istedik” diye konuştu. Hatta Tiemann’ın ifadelerine göre, ‘Erdogan-Burger’e talep o denli büyük oldu ki, talebe yetişemeyen restoran 1 Mayıs’ta bir günlüğüne kepenkleri indirmek zorunda kaldı.

 

Restoran bundan bir hafta sonra bir kez daha kapandı, ancak bu kez farklı nedenlerle. Kapanma gerekçesi olarak Facebook’ta yayınlanan yazıda, “Urban Burgery’nin sahibi kendisini bu işyerini kapatmaya zorunlu hissediyor. Bugün gelen somut tehditler, Erdoğan yanlılarının buraya ‘ziyareti’ sonrasında çalışanlarımızın güvenliğini garanti edemeyiz” ifadeleri yer aldı.

 

Tiemann’ın Bild gazetesinde yer alan açıklamasına göre, perşembe günü koyu renkli giysiler giymiş olan dört kişi yirmi dakika boyunca restoranın penceresinden içeriyi izledi. Bundan kısa bir süre sonra da Facebbok’ta bir kullanıcı, “Buraya bir ziyaret düzenlememiz gerektiğini düşünüyorum” yorumunda bulundu. Tiemann, polise tehdit yüzünden suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

 

Haberde Tiemann’ın gelecek günleri restoranın güvenliğini artırmak için değerlendireceği belirtildi. Tiemann, restorana bir video güvenlik sistemi yerleştirdikten sonra restoranı yeniden açmayı planlıyor. Restoran sahibi hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül ile dayanışma içinde olacağını belirterek, “Biz demokrasi düşmanlarının bizi susturmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, BÖ/GA

160510065717_erdogan_doepfner_624x351_._nocredit

 

Erdoğan, Alman medya grubu yöneticisi Döpfner’e de dava açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ve Avrupa’nın en büyük medya gruplarından Axel Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurdu.

 

Reuters haber ajansının haberine göre Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, başvurunun Döpfner’in komedyen Jan Böhmermann’ın ‘Erdoğan şiirine’ verdiği destek üzerine yapıldığını söyledi.

 

Medya grubunun bünyesinde Bild ve Die Welt gazetelerinin yanı sıra Business Insider internet sitesi de yer alıyor.

 

Döpfner, Nisan ayında Alman Welt am Sonntag gazetesinde yayımlanan açık mektubunda Alman komedyen Böhmermann’la dayanışma içinde olduğunu ifade edip ‘şiire kahkahalarla güldüğünü ve komedyeni candan desteklediğini’ söylemişti.

 

Böhmermann: Merkel beni fileto yapıp bir diktatöre servis etti

 

Springer medya grubu sözcüsü, “Bununla ilgili henüz bize bir bilgi ulaşmadı. Sayın Döpfner’in açık mektubunda sanat özgürlüğünü ve hicvi savunmak istediğini vurgulamak önemlidir. Mektubunun amacı da buydu” dedi.

 

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Höcker, Alman sinema yönetmeni ve yapımcı Uwe Boll’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkarma başvurularının ise kabul edildiğini söyledi.

 

Uwe Boll de internette yayınlanan bir videoda Böhmermann’ın şiirine destek çıkmıştı.

 

Erdoğan’ın avukatı: Toplu tecavüz gibi

 

Mahkeme, Uwe Boll’e karşı, videoda Erdoğan hakkında sarf ettiği sözleri tekrarlamaması için ihtiyati tedbir kararı getirdi, aksi takdirde de 250 bin euro’ya kadar para cezasına çarptırılacağı hükmüne vardı.
Köln mahkemesi, davayla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masraflarının da Boll tarafından ödenmesi kararı aldı.

 

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın avukatı, aynı mahkemenin Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmayacağı yönünde işaret verdiğini ancak henüz yazılı açıklama gelmediğini söyledi.

 

Avukat, Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmazsa müvekkili Erdoğan’a kararı temyize götürme tavsiyesinde bulunacağını ifade etti.

 

Erdoğan’ın avukat Ralf Höcker internet sitesinden yaptığı açıklamada açtıkları davalar hakkında, “Toplu tecavüz gibi: Biri başlayınca herkes saklandığı yerden çıkıyor ve katılıyor. Sayın Erdoğan bir insan ve insanlık onuru dokunulmazdır” dedi.

 

Höcker, ayrıca bunun Alman anayasada ifade, sanat ve fikir özgürlüğünden önce geldiğini söyledi.

 

Açıklamada, Axel Springer medya grubu ve yöneticisi Döpfner’den bahsedilmedi.

BBC


Yazan - 10 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x