Fao’nun yeni başkanı görevine başladı


Senegalli Jacques Diouf’in yerine seçilerek Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun başına gelen ilk Latin Amerikalı (Brezilya) Başkan olan Graziano da Silva, görevine başladı.

FAO Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Da Silva, ilk işinin açlık ve kuraklıkla boğuşan Afrika Boynuzu’na gitmek olduğunu açıkladı.  Ocak ayı sonunda gerçekleştirilecek olan Afrika Birliği zirvesine katılacağını bildiren da Silva, “Açlıkla boğuşan insan sayısını azaltmak istiyorsak, kaybedecek zamanımız yok” dedi. Graziano da Silva, öncelikli işlerinin arasında bürokrasiyi azaltmak ve örgütün yerel merkezlerine daha fazla yetki vermek olduğunu da kaydetti.

Örgütün son tahminlerine göre, dünyanın 33 ülkesinde çatışmalar, güvensiz ortam, doğal afetler ve ürün rekoltelerindeki kayıplar nedeniyle dış yardım ihtiyacı var.

sert düşüşler yok

Dünya gıda fiyatları konusunda sert düşüşler beklenmemesi gerektiğini de belirten yeni Başkan, gıda piyasalarında dalgalanmanın muhtemelen süreceği ve daha fazla kişinin ekonomik istikrarsızlık yüzünden açlık riskiyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu. Graziano da Silva, “Fiyatlar son iki üç yılda olduğu gibi yukarı gitmeyecek, ancak aşağı da düşmeyecek. Sert olmayan bazı düşüşler olabilir” dedi.


Yazan - 6 Ocak 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x