Faruk Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini devraldı


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (solda), görevi bakanlıkta yapılan törenle Kutbettin Arzu'dan devraldı. Törene İstanbul Milletvekili ve Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker (sağda) de katıldı. Çelik, Eker'e çiçek verdi. (Özge El

 

 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. Hükümet’te Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirilen Faruk Çelik görevini Kutbettin Arzu’dan devraldı.

 

 

Bakanlığın Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen devir-teslim töreninde Bakan Çelik, konuşmasına “Topraktan geldik toprağa döneceğiz” sözleriyle başladı.

 

 

Bakan Çelik, tarım ve hayvancılığın önemine dikkati çekerek, geçmişteki kadim medeniyetlerin, tarım üzerinden yükseldiğini ifade etti.

 

 

Cumhuriyet döneminde 45 bakanın bu bakanlık ile Türkiye’ye hizmet ettiğini öğrendiklerini aktaran Bakan Çelik, AK Parti döneminde Sami Güçlü ile yola çıktıklarını, daha sonra Mehmet Mehdi Eker’in devralmasıyla 10 yılı aşkın süre çok önemli reformlara ve düzenlemelere imza atıldığını kaydetti.

 

 

Kabinede birlikte çalışmaktan onur duyduğu Eker ile bu reformları gerçekleştirmeyi ve millete hizmet etmeyi bir görev bildiklerinin altını çizen Bakan Çelik, “Çok şükür ülkemizin çağ atlamasına, büyük bir dönüşüm yaşamasına AK Parti hükümetleri sayesinde vesile olduk. İnsan hayatında tecrübe önemli. Ben uzun yıllar çalışma hayatında görev yaptım. Dolasıyla orada oluşan tecrübelerimiz var ama bu farklı bir alan, bu alandaki tüm deneyimlerden tecrübelerden yararlanacağımızı bu devir teslim vesilesiyle ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

 

Eski Bakanlar Mehdi Eker ve Kutbettin Arzu’ya hizmetlerinden ötürü teşekkür eden Bakan Çelik, en büyük teşekkürü ise “isimsiz kahramanlar” olarak tanımladığı bakanlık çalışanlarının hak ettiğini söyledi.

 

 

Bakan Çelik, çalışmayı seven bir insan olduğunu vurgulayarak, “Bayrağı devralarak taşınması gereken nokta neresi ise oraya bir takım ruhu içerisinde taşıyacağımız konusunda kimsenin de endişesi olmasın” dedi.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, görevi bakanlıkta yapılan törenle Kutbettin Arzu'dan devraldı. Törene İstanbul Milletvekili ve Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katıldı. Tören sonunda Çelik makamında tebrikleri kabul etti

 

 

“Bayrağı daha ileri taşıyacağına inanıyorum”

 

 

Türkiye’de 59, 60, 61 ve 62. hükümetlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan Mehmet Mehdi Eker ise konuşmasında Faruk Çelik’e bakanlık görevinin devredilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

 

 

Eker, işçiler ile çiftçiler arasında çok yakın bir ilişki olduğuna dikkati çekerek, iki meslek grubunun da emekleri ve alın terleriyle geçindiklerini bildirdi.

 

 

Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak zorlu, sıkıntılı bir sektörün sorunların çözümüne büyük fedakarlıklarla çok büyük katkılar sağladığını dile getiren Eker, bugün tarım sektörünü ve onun sorumluluğunu devraldığını ve bu bayrağı da çok ileri taşıyacağına inandığını söyledi.

 

 

Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bağlı kuruluşlarıyla 74 bin insanın istihdam edildiği bir kurum olduğuna dikkati çekerek, Bakanlığın, ürettiği hizmet standartları ve hizmet kalemleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti kuruluşları içerisinde bir numara olduğunu savundu.

 

 

Eker, atılacak daha çok adımlar olduğunun altını çizerek, “Bunlar da Sayın Bakanımızın öncülüğünde, sektör paydaşları ve üreticiler ile çiftçiler ile birlikte inşallah daha iyi bir noktaya taşınacak” dedi.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sol 2), görevi bakanlıkta yapılan törenle Kutbettin Arzu'dan (sağ 2) devraldı. Törene İstanbul Milletvekili ve Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker (ortada) ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandök

 

 

“Görevi, sanat adamından, gönül adamına devrediyorum”

 

 

Arzu da AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye’de devrim niteliğinde çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade ederek, Türkiye’de tarımsal hasılanın 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıktığını kaydetti. Arzu, söz konusu dönemde 4 milyar dolarlık tarımsal ihracatın 18 milyar dolara yükseldiğini, süt üretiminin 8,5 milyon tondan 18,5 milyon tona çıktığını belirtti.

 

 

Arzu, 3 ay önce bakanlık görevini eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’den devraldığını hatırlatarak, “Değerli bir siyaset adamından, bir sanat ve edebiyat adamından, Sayın Mehmet Mehdi Eker’den aldığımız bu görevi yine değerli bir devlet adamı ve gönül adamı, ülkemizde Roman açılımının ve Alevi açılımının mimarlarından ve çok riskli bir sektör olan işçi ve işveren ilişkilerini çok iyi sürdüren bir devlet adamına teslim etmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

 

Şanlıurfa, Bursa ve Karadeniz illerinden gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene Bakan Çelik’in oğulları Safa Yaşar Çelik, Enes Çelik ve kızı Zeynep Çelik’in yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bakanlık yetkilileri ve çalışanları da katıldı.

 

 

Törenin sonunda Bakan Çelik tebrikleri kabul etti.


Yazan - 25 Kasım 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x