Fipro Skandalı Büyüyor

Sosyal medyada paylaş.

 

BELÇİKA  VE  HOLLANDA’DA FİPRONİL SKANDALI BÜYÜYOR(*)

 

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ

Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve Hastalı‎kları‎ Uzman‎ı

(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

 

Kanatlı bitini (Dermanyssus gallinae, Kırmızı akarı) kontrol etmek için Fipronil adlı yasadışı bir insektisit kullanıldığından şüp-helenilen Hollanda Gıda ve Ürün Güvenliği Kurulu, 20’den fazla yumurta çiftliğini kapattı.

Resmi otoriterlerin yapıtığı son tahminlere göre 200 çiftlik sorunlu gözüküyor , ancak hangi bölge henüz bilinmiyor. Belçika’da  ilk tehlike işa-retlerinin yaygınlaşmasını takiben 4  çiftlikte, yumurtada kalıntının maksi-mum limitin 0,005 mg / kg’ın üzerinde olduğu saptanmıştır. Halk sağlığı için acil bir tehlike gibi görülmese de, bu tür yumurta üreten çiftliklerin pi-yasaya ürün vermesi mümkün değildir. Kimi uzmanlar böcek ilacının kalın-tısının 8 ay kadar yumurtacıların karın yağında bulunabileceğini ve riskin devam edeceği kanatindeler.

Bulaşma Nasıl Oluştu?

       Sıkandal yaygınlaştıkca, kontaminasyonun nedeni üzerine giderek daha fazla ayrıntı ortaya çıkıyor. İşletmelerin çoğunda kümes  ve / veya tavuklarını Chickfriend adlı bir Hollandalı firmaca tavuk bitine karşı ilaçlan- mıştır. Bu şirket bir Belçika firmasından ürünü satın almıştır. Belçikalı Ra-vels-Weelde şirketi haşere kontrol alanında çalışmakta. Tavuk biti kontrolü için ruhsatlı bir ilacın içine Fipronil eklenmesinden ve bu karışımın satıldı-ğından şüpheleniliyor. Şirket, Dega-16 ürününe Fipronil eklemiş. Dega-16, yumurtacılarda tavuk  bitini kontrol etmek için kullanılan mentol ve okali-ptüsden oluşan doğal bir üründür olup insan için bile güvenli, hatta insan tüketimine de uygundur.

Belçika hükümeti, Belçika’nın Sint-Niklaas kasabasında Federal Gıda Güvenliği Otoritesi’ne (FAVV) yumurtada Fipronil’i bulduğunu bildiren bir yumurta işlemcisi çalıştırdıktan sonra soruşturma başlattı. Daha ileri araş-tırmalar yapıldıktan sonra Belçikalı yetkililer, yumurtaların Fransa, Alman-ya, İtalya ve Polonya’ya ihraç edildiğinden dolayı Avrupa gıda güvenliği uyarı sistemini RASFF’a bildirdiler. Bu durum, Hollandalı yetkilileri mesele-ye eğilmesine neden oldu.

(*): Fabian Brokotter, www.poultryworld.net/…/Belgian-Dutch-Fipronil-scandal-e.. çeviri. 27.07. 2017.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=120002

Yazan - Ağu 13 2017. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, Dr. Kaya DEMİRÖZÜ, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |