Hakkı Devrim hayatını kaybetti…


dr

 

 

Alınan bilgiye göre, bir süredir kanser ve yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı tedavi gören Devrim, bu sabah 10.00 sıralarında evinde hayatını kaybetti.

 

 

1947 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitiren ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Hakkın Devrim, 1950-1954 yılları arasında İstanbul Radyosu söz ve temsil yayınlarında reji asistanı olarak çalıştı.

 

 

Gazeteciliğe, 1952 yılında Son Saat’te röportaj yazarı olarak başladı. Daha sonraları Tercüman, Havadis, Yeni Sabah, Ege Ekspres ve Tasvir gazetelerinde çeşitli görevlerde bulundu. Yeni Sabah’ta genel yayın yönetmenliği yaptı; “Fısıltı” köşesinin yazarıydı. 1965’te Meydan Dergisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Meydan Larousse ansiklopedisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı. 1973 yılında, arkadaşlarıyla birlikte Kaynak Kitaplar Yayınevi’ni kurdu.

 

 

 

hakki-devrim-hayatini-kaybetti-148762-5

 

 

Bir süre basın-yayın dünyasından uzaklaştıktan sonra 1990’da Doğan Yayın Grubu’nda gazeteciliğe döndü ve tanıtım (promosyon) programlarında yer alan ansiklopedilerin hazırlanmasına katıldı. Daha sonraları, AD Kitapçılık’ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.

 

 

1995’te Posta’da Telaynak köşesini yazdı. CNN Türk’te “Hakkıyla Sohbet” ve “Günbegün” adıyla sohbet programları yaptı. 2005-2011 yılları arası Okan Bayülgen’in birçok programlarında daimi konuk oldu. Devrim, ayrıca uzun yıllar Radikal’de Cihannüma adlı köşesinde yazarlık yaptı. 26 Nisan 2008’de eşi Gülseren Devrim’i toprağa verdi.
Devrim’in cenazesi, yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos’taki aile mezarlığına defnedilecek.

 

 

ESERLERİ

 

 

Hakkı Devrim’in yayınladığı eserler arasında; Türkiye 1923-1973 Ansiklopedisi, Başlangıcından Bugüne Dünya Tarihi, Elörgüsü ansiklopedisi, Meydan Larousse bulunuyor. Bunun yanında; Memo Larousse, Théma Larousse, Dictionnaire Larousse, Büyük Larousse, Demokrasinin 50 Yılı adlı eserlere de katkı verdi.

 

 

Serdar Devrim

Serdar Devrim

 

 

Editörün Notu: Hakkı Devrim oğlu Serdar Devrim ile birlikte tavuk çiftliğine merak sarmış ve uzun süre yumurta üretimi yaparak İstanbul-Beşiktaş Ortaköy çarşısında açtığı satış yeri ile “Çiftlikten Halka” semt sakinlerine hizmet etmiştir.Hocamız Hakkı Devrim’e rahmet Hürriyet Gazetesi yazarı,Gazeteci, iletişim ve İK danışmanı Serdar kardeşimize ve ailesine başsağlığı dileriz

Ünlülerin Tavukçuluk Macerası

http://www.ciftlikdergisi.com.tr/unlulerimizin-ilginc-tavukculuk-maceralari-2.html

 

 

Hakkı Devrim’in ölümü Okan Bayülgen’i yasa boğdu

Türk basınının duayen isimlerinden Hakkı Devrim bugün 10.00 sıralarında hayatını kaybetti. Hakkı Devrim’in ölümü basın ve sanat dünyasında büyük üzüntüye neden oldu

Hakkı Devrim
Okan Bayülgen, uzun yıllar programında daimi konuk olan Devrim’in ardından şunları yazdı: Hakkı ağabeyi, “aklımı”,”hafızamı”,”gençliğimi” yitirdim. O bana gidenleri anlattı ben de yeni gelenlere onu anlatacağım.

 


Yazan - 15 Haziran 2016. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x