GDO’nun Susurluk’u

Sosyal medyada paylaş.

geridonusuolmaz

 

31 Temmuz 2013, İstanbul  Bu yıl Nisan ayında Mersin Limanı’nda bulunan genetiği değiştirilmiş pirinç skandalında yeni bir halka daha ortaya çıktı. İddialara göre AKP’li üç Bakan skandalı kapatmak için devreye girdi; GDO’lu pirinç ithal eden firmaların yetkilileri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Zafer Cağlayan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den soruşturmanın kapatılması için yardım istedi. Adalet Bakanlığı’nın devreye girerek şüphelilerin sevk edildiği mahkemeyi değiştirdiği, Mehdi Eker’in de İTÜ rektörü ve bazı öğretim üyelerine ‘Pirinçler GDO’ludur’ raporunun değiştirilmesi talimatını verdiği iddialar arasında yer alıyor.

 

Tek çözüm %100 GDO’suz Türkiye  

 

1004497_10152096803404517_583659079_nGDO’nun sadece gıdamızı değil, siyaseti, hukuku ve bilimi de kirlettiğinin ortaya çıktığını ifade eden Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Mersin Limanı’nda GDO’lu pirinç skandalı ilk ortaya çıktığından beri pek çok masal ve çelişkili ifade dinledik. Önce Tarım Bakanlığı, GDO’nun soyadan bulaştığını söyledi ve sanki pirince başka üründen GDO bulaşması kabul edilebilir bir şeymiş gibi, gıdamızdaki sıfır GDO toleransını esnetmeye çalıştı. İTÜ’nün ‘pirinçler genetiği değiştirilmiştir’ raporunun geçersiz sayılmasının arkasında Bakan Mehdi Eker’in baskısının olduğu da şu an iddialar arasında. Ayrıca pek çok bakanın, hatta Adalet Bakanlığı’nın skandala karıştığı iddiaları var. Olay kurcalandıkça, adeta GDO’nun Susurluk’uyla karşı karşıya olduğumuz ortaya çıkıyor. Gıdamız üzerinde tehlikeli bir deney olan GDO’lar için hem bilimin, hem siyasetin kirletilmesi, GDO lobisi için halk sağlığı ve halkın taleplerinin görmezden gelinmesi kabul edilemez. GDO’lar bir kez sisteme girdikten sonra, kontrolünün imkansız olduğunu, bu tarz şaibeli olayların önünün açılacağını Greenpeace olarak başından beri söyledik. Bu yüzden Sayın Mehdi Eker, skandalı ört bas etmenin yollarını aramak yerine, GDO’ları tamamen sistem dışına çıkartarak, %100 GDO’suz Türkiye yaratmak için acilen bir yol haritası açıklamalı ve bu adımları hızla devreye sokmalıdır” dedi.

Greenpeace’in GDO’lara tamamen yasak getirilmesini talep eden kampanyası için: geridonusuolmaz.org

Daha fazla bilgi için:
Tarık Nejat Dinç, Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu, 0 539 606 02 70 nejat.dinc@greenpeace.org

Gülçin Şahin, Greenpeace Akdeniz İletişim Sorumlusu, 0 530 963 10 91 gsahin@greenpeace.org

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=43624

Yazan - Tem 31 2013. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |