Geleneksel Oğlak ve Çoban Şenliği

Sosyal medyada paylaş.

resim3000

 

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulu,  Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı tarafından düzenlenen “Oğlak ve Çoban Şenliği”nin beşincisi 18 Mayıs 2014–Pazar günü Çine’nin Kavşit Köyü’nde yapılacaktır.

 

Şenlik,  çobanlık mesleğinin öneminin hatırlatılması, Anadolu kültüründe keçinin yerinin vurgulanması, keçi yetiştiriciliğinin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekilmesi, Adnan Menderes Üniversitesi tarafından yürütülen “Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesinin” tanıtılması ve projenin yürütüldüğü köylerdeki yetiştiricilerin onurlandırılması amacıyla yapılmaktadır.

 

 

unnamedProjedeki Damızlık Teke ve Keçilerin geçişi ve tanıtımıyla başlayacak şenlik, “En Güzel Oğlak” yarışmasıyla devam edecek, çoban türküleri, kaval dinletisi, halk oyunları gösterilerinin yanında sürpriz sanatçılarında sahne alacağı şenlik, Ayna Grubu ve Ankaralı Ayşe konseriyle sona erecek.  Geçen yıllarda köftecisinden- kitapçısına kadar pek çok esnafın stant açtığı, köylülerin kendi ürünlerini sattığı bir köy pazarının kurulduğu şenlik, yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla bir fuar havası içinde geçmişti. Eşiz Kavşit manzarası ve çam ağaçları altında Kavşit Yaylasında güzel bir gün geçirmek isteyen vatandaşlarımızın geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda şenliğe büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Çine Belediyesi, Çine’den ulaşımı otobüs ve minibüslerle ücretsiz olarak sağlanacaktır.

 

Bir bilimsel proje kapsamında yapılan bu şenliğe, başta tarım dostları olmak üzere tüm halkımız şenliğimize davetlidir.

 

 

YER: Kavşit Köyü, Çine-AYDIN

 

TARİH: 18 Mayıs 2014 – Pazar (Saat:11.00-19.00)

 

 

               Okan ATAY                                               E. Salih DİNÇER

Adnan Menderes Üniversitesi                            Çine Belediye Başkanı

Çine Meslek Yüksekokulu Müdürü    


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=59375

Yazan - May 13 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı