Genç Kadın Çiftçilerin Projeleri Yarıştı 


 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programının ‘Proje Pazarı ve Sertifika Dağıtım Töreni’ 23 Mayıs 2017 Salı günü Grand Ravza Otelde;  sayın Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Espiye Kaymakamı Sultan Doğru, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ergünal Cömert, Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut,İŞKUR  Müdürü Mustafa Sarı, KOSGEP Müdürü Yasin Sefer,Kredi ve Yurtlar Müdürü Fethi  Elmas, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri ve çiftçilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.  

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı 2017 yılında “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor’’ ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan 18-40 yaş arası genç kadınlara yönelik faaliyet göstermiştir. Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması mevcut istihdam olanaklarının korunması amaçlanmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, KOSGEP Müdürlüğü  ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Bulancak, Espiye ve Merkez ilçemizde her grupta 25’er kadın çiftçimizin katılımıyla  kurslar düzenlenmiştir. Böylece toplam 75 kadın çiftçimize istihdama yönelik sertifikalı ve 32 saat süreli  ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ verilerek özgün projelerin hazırlandığı birinci aşama tamamlanmış ve proje pazarı aşamasına geçilmiştir.

Proje pazarında genç kadın çiftçilerimizin hazırladığı projelerin; özel sektör, STK’lar, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlar tarafından destek bulması amaçlanmaktadır. Kadın çiftçiler tarafından hazırlanan projeler 5 ayrı kurumun katılımıyla oluşturulan il jürisi (İŞKUR,Üniversite,Ticaret Borsası,KOSGEP ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü) tarafından değerlendirmeye alınarak dereceye giren projeler belirlenmiştir.

Giresun ilimiz kadın girişimci ödülünü almaya hak kazanan çiftçilerimiz;Proje İl  birincisi Bulancak ilçesi Ahurlu köyünden Esengül Sarıkaya, İl  ikincisi   Tirebolu ilçesi Arageriş köyünden  Tuğba  Çoşkun ve  İl üçüncüsü Espiye  ilçesi Ericek köyünden  Canan  Sarıbaş olmuştur. Dereceye giren çiftçilere teşvik ödülü olarak, birinciye 3 bin TL, ikinciye  2 bin TL ve  üçüncüye  de  bin TL para ödülü verilmiştir.

Birinci olan proje Giresun’u temsil edecek olup, Bakanlığımızın belirlediği 16  ilden giden projeler bakanlık  jürisi tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Bakanlığımızca uygun görülen bir il ve tarihte “Girişimci Kadın Çiftçi Ödül Töreni’’ gerçekleştirilerek dereceye giren projelere ayrıca ödül verilecektir.

Bu eğitime katılmış tüm çiftçilerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan projelerde öncelikli olarak desteklenecektir. Ayrıca Katılımcılar KOSGEP programlarından faydalanmaya da hak kazanmışlardır.

 

Giresun İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


Yazan - 24 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x