Gezen tavuk ve organik yumurta


1913916_844920588958898_3322590649188992657_n

 

 

Gezen tavuk ve organik yumurta

 

ÖZYLEM SARIÇAM

 

Bugün Kaynarca daydık..

 

Gezen tavuk ve organik yumurta üzerine idi sohbet konusu..

Organik yumurtanın herçekten muazzam bir kontrol mekanizması var. Ama gezen tavuk yumurtasında ne yazık ki aynı şeyler söz konusu değil..O kadar emek sarfedip gerçek gezen tavuk yumurtası yapanda var.. Normal yumurtayı alıp gezen tavuk yumurtası diye satanda..

 

Aslında en önemli konu bu işin gerçekten nasıl bir sektör haline geldiğini farkedemememiz.. Akşam internetde gezinirken yada araştırma yaparken fark ettim. Nasıl muazzam bir sektör oluştuğunu.. Anahtar teslim prefabrik gezen tavuk kümesi bile var..Ticaretdir ama ne yazık ki konu ile alakasız bir çok insanın hayalleriile oynanıyor.. Ellerinde ki üç kuruş sermaye gerçekler saptırılarak ve bu insanlar gereksiz ve yanlış beklentilere sokularak harcatılıyor… Deve kuşu işine dönecek bu iş dedi bizi misafir eden dostumuz ve ekledi bu ülkede her 3-5 senede bir insanlar farklı farklı şeylerle dolandırılıyor.. Ne kadar haklı diye düşündüm..

 

 

İnsanlara 30,000 TL hibe verip bu işe yönlendirmek çözümmüdür.. Bilinçsiz yapılan bu teşvikler bazı fırsatçıların iştahını kabartıyor.. Gece gündüz ışığı söndürülmeden ve zamanı dolmadan satılan yarkalar doldu taştı ortalık.. Çoğu gezen tavuk yapan kişi yarkanın işletme ömrünün 15 ay olduğunun farkında değil.. 3 yıl yumurta alacağını ve 3/1 zararına hayvanları geri satacağını zannediyor.. 3 yıl yumurtlayan tavuklar ve 1TL ye havada kapışılan yumurtalar.. Sonuç.. Malını satamayan pazarlayamayan ve yem almakda zorlanan tavuklardan kurtulmaya çalışan girişimciler..

 

 

Bu iş eğer devlet teşviği ile yapılacaksa önce bu insanlara marka paketleme ve pazarlama desteği sağlanmalıdır.. Türkiye de ne yazık ki herşey önce tüketicinin yanıltılmasına odaklıdır… Artık birşeyleri doğru yapmanın amaca yönelik yapmanın zamanı geldi geçiyor..

 

 

Çok değil 1 yıl sonra boşa gitmiş yatırımlar ve her köşede gezen tavuk yumurtası çöplüğü kalacak geriye.. Oysa 10 kişi bir araya gelip birleştirse bu teşvikleri neler neler yapılır.. Ama ne söylesek boş..

 

 

Tehlike bağıra bağıra geldi kocaman ve denetimsiz bir sektör oldu.. Bekleyip gerçek organik sertifikalı ürünlerin raflardaki yerini almasını bekleyeceğiz..


Yazan - 13 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, Özlem SARIÇAM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x