Giresun’da Seracılık Gelişiyor

Sosyal medyada paylaş.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce yürütülen ve  Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında seracılığı geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalar hakkında Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri vermiştir:

“Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce örtüaltı sebze yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla 2018 yıl içerisinde her biri 108 m2 olmak üzere toplam 75 adet sera dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu iş için 600 bin lira kaynak kullanılmış olup, yüzde 70’i proje bütçesinden, yüzde 30’u ise çiftçi katkı paylarından sağlanmıştır.

Dağıtımı yapılan seralarda ağırlıklı olarak domates, hıyar, biber ve patlıcan yetiştiriciliği yapılması planlanmıştır. Sertifikalı ve yüksek verimli sebze fidelerinin dikimleri,                             İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarının gözetiminde ve seraların kurulumunu takiben hemen yapılmıştır. Seralarda yılda 70 ton domates, 30 ton hıyar, 7 ton patlıcan ve 2,5 ton biber hasadı yapılması hedeflenmektedir.” dedi.

 

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=128258

Yazan - Haz 18 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı