Hasan Özlü: Önümüzdeki 50 yılda daha kurak şartlarda tarım yapmak zorunda kalacağız
Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği ve FAO’nun uygulayıcısı olduğu “Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarım Uygulamaları Projesi” kapanış töreni Ankara’da gerçekleşti.

İklim değişikliğinin bozkır ekosistemine olası etkisine karşı toplumun ve ekosistemin direncini arttırmayı hedefleyen projenin kapanış töreni uluslararası organizasyon ve hükümetten birçok uzman ve yetkilinin katılımına sahne oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Avrupa Birliği’nin ortak finanse ettiği, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün Tarım ve Orman Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi işbirliğinde yürütülen “Bozkır Ekosistemlerinde İklim Değişikliğine Ekosistem Tabanlı Uyum İçin Tarım Uygulamaları Projesi” kapanış töreni bugün Sheraton Otel Ankara’da gerçekleşti.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan FAO Orta Asya Bölge Alt Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu:

3 yıl önce projeye başladıklarında ana hedeflerinin bozkır sisteminde iklim değişikliğinin etkilerini ölçümlemek olduğunu belirterek, ekosistem tabanlı uyum uygulamaları hakkında ulusal bir farkındalık ve kapasite arttırımına katkıda bulundukları için memnun olduklarını ifade etti.


Proje kapsamında gerçekleştirdikleri saha ziyaretlerinde çiftçilerin yeni teknoloji ve teknikler ile ilk kez tanıştıklarında yaşadıkları duyguları bahsetmeden geçemeyeceğini de ekleyen Gutu, şöyle konuştu:

”Bu projenin en önemli çıktılarından biri Koruyucu Tarım Derneği’nin kurulması ve Avrupa Birliği Koruyucu Tarım Federasyonu üyesi olmasının sağlanmasıdır. Böylelikle projenin sonraki süreçlerini de takip etme imkanımız olacak.

İklim değişikliğinin önlenemez etkilerine dikkat çeken Gutu, sahadaki herkesi gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için iklime duyarlı tarım elçileri olmaya davet etti.

“Önümüzdeki 50 yılda daha kurak şartlarda tarım yapmak zorunda kalacağız, şimdiden konuyla ilgili farkındalık yaratmalıyız”

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Hasan Özlü ise iklim değişikliğinden en çok tarım sektörünün etkilendiğinin altını çizerek bu proje ile Ekosistem Tabanlı Uyum uygulamasının Anadolu’nun bozkır alanlarına stratejik bir yaklaşım getirerek iklim değişikliğine karşı toplumun ve ekosistemin direncini arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Aynı iklim ve coğrafyanın paylaşıldığı ülkeler ile gerçekleştirilen projelerden edinilen bilgi ve tecrübeleri paylaşmak gerektiğini belirten Özlü sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzdeki 50 yılda daha kurak şartlarda tarım yapmak zorunda kalacağız, bunun bilincinde olarak konuyla ilgili farkındalığı ve bilgilendirmeyi arttırmak zorundayız.”

“Türkiye’nin ilk sayısal bozkır haritasını çıkarttık”

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanı Dr. Ali Kılıç Özbek bu pilot proje ile Anadolu’da bozkır ekosistemini belirlediklerini ve bölgenin iklim değişikliğine duyarlılığına ve bölgede yaşayan çiftçi nüfusuna dair araştırmalar yaptıklarını ifade etti. Araştırma sonuçlarını FAO ile birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı’na ileteceklerini ifade eden Özbek sözlerine şöyle devam etti:

“Doğrudan ekim gibi temel konularda çiftçilerimizi bilgilendirmek için 10 aylık sürede yaklaşık 10 çalıştay düzenleyerek sık sık sahada yer aldık. Sahaya inip çiftçiye dokunmadığımız sürece projenin bir yararı olmayacağının bilincindeydik.

Proje ile aynı zamanda Türkiye’nin ilk sayısal bozkır haritasını çıkardıklarının da altını çizen Özbek, bozkır ekosisteminden etkilenen şehir sayısının 39’u bulduğunu vurgulayarak, Ekosistem Tabanlı Uyum stratejisini Uşak, Eskişehir, Kütahya, Ankara, Çorum, Yozgat, Sivas, Iğdır ve Erzurum illerine de yayacaklarını sözlerine ekledi.

“Avrupa Birliği olarak birçok sektördeki projelerin gerçekleştirilmesi için Türkiye’ye 20 milyon avronun üzerinde finansal destekte bulunduk”

Etkinliğin son açılış konuşmasını yapan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Tibor Sztaricskai, iklim değişikliğinin tarımda ağırlıklı olarak hasat süreci ve mahsüller üzerinde olumsuz etkilerine dikkat çekti. Buna ek olarak birçok doğal felaketin bu sebeple gerçekleştiğini vurgulayan Sztaricskai sözlerine şöyle devam etti:

“Bu pilot proje ile Türkiye’de tarım faaliyetlerinin çevreye nasıl daha duyarlı yapılabildiği de ayrıca gösterilmiş oldu.”

AB’nin Türkiye’ye ulaşım, enerji sektörü ve tarım konularındaki projelere ek olarak iklim politikasına ait projelerine de katkı sağlayarak şu zamana kadar 20 milyon avronun üzerinde finansal destekte bulunduklarını belirten Sztaricskai, ”İklim değişikliğinin etkileri Türkiye’de ciddi bir şekilde hissedilmeye başladığında, kurumların Ekosistem Tabanlı Uyum stratejisini tam zamanında uygulamaya aldıkları daha net görülecektir” dedi.


Yazan - 21 Aralık 2018. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x