HATAY’A DENİZ GELDİ…..

Sosyal medyada paylaş.

Kent merkezinde geçen yıl toplam metrekareye bin 50 kilogram yağışın düştüğü Hatay’a, Ocak ayında  430 kilogram yağışın düşmesi sel baskınlarına neden oldu. Geçen yıla oranla Ocak ayındaki yağış miktarının da yüzde 37 oranında artarak iki katına çıkması hayatı felç etti. Sağanak yağış ve Asi ile birlikte Afrin, Muratpaşa ve Karasu nehirlerinin taşmasıyla birlikte, havzadaki Gülova, Aktaş, Kazkeli, Çıngıllı, Akkerpiç, Araphan, Karabatak, Sulu, Comba, Bağlama Kurtuluş köyleri sular altında kaldı.

Amik Ovası’na kurulan Hatay Havaalanı’nın pist bölümünü de sel aldı. Sisin yanısıra havaalanının pistinin bazı bölgelerinde su seviyesi 1 metreye yükselince dün ve bugün tüm uçak seferleri iptal edildi. Terminal binasını da su basarken yarın da uçak seferlerinin yapılması beklenmiyor.

Hatay Vali Vekili Kadim Doğan, havaalanına gelerek inceleme yaptı. Vali Yardımcısı Orhan Mardinli ve DSİ İl Müdürü Ali Şensöz’ün de eşlik ettiği Vali Vekili Doğan, daha sonra Amik Ovası’nda sular altında kalan köylerde incelemelerini sürdürdü.

Eriyen kar su baskınlarını artırdı

Hatay Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, sel baskınlarının ana nedeninin eriyen kar olduğu bildirildi. Asi Nehri yatağında vatandaşlar tarafından arazi sulama amacıyla yapılan bentlerin de göllenmeye neden olduğu vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Sulama amaçlı olarak kullanılan toprak bent, aşırı yağışların oluşturduğu göllenmenin tahliyesini yavaşlatmıştır. Tüm bunların sonucunda, havaalanı bölgesinde uçuşların 2 gün ertelenmesine neden olacak derecede sular yükselmiştir. DSİ, İl Özel İdaresi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Havaalanı Meydan Müdürlüğü tarafından gerekli çalışmalar yürütülmektedir. Alınan önlemler sonucunda ve Güzelburç Beldesi’ndeki bendin açılması ile suların çekilmesini müteakiben seferlere başlanacaktır.”CNN


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=23547

Yazan - Oca 30 2012. Kategori ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |