Üreticinin Umudu “Yabancı Çobanlar”


coban-ve-agac

 

 

 

 

Yabancı çoban çalıştırdıkları için 8 bin 381 TL ceza ile karşı karşıya kalan yetiştiriciler, Suriyelilere tanınan çalışma izni hakkı ile birlikte rahat bir nefes aldı.

 

 

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı HASAN Kılınç, Suriyeliler ile ilgili gelişmenin sektörü bir nebze olsun rahatlatacağını ancak yabancı çoban sorununun tam bir çözüme kavuşması için çocuk bakıcılarında olduğu gibi uyruk farkı gözetmeden yabancı çobanlara özel bir statü getirilmesi gerektiğini savundu.

 

 

Sığınmacı Suriyelilere tanınan çalışma izni ile birlikte yasal bir statü kazanan “yabancı çobanlar” küçükbaş hayvan yetiştiricileri için umut ışığı oldu. Çalıştıracak çoban bulmakta zorlanan yetiştiriciler son yasal düzenleme ile birlikte sığınmacı statüsü kazanan ve 6 aydır Türkiye’de ikamet eden Suriyeli çoban çalıştırabilecekler.

 

 

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, çoban sorununun mera sorunuyla birlikte Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın en önemli sorunları içinde yer aldığını söyledi. Suriyelilerle birlikte sığınmacılara çalışma izni tanınmasının sektörü bir nebze olsun rahatlatacağını ama tam anlamıyla çözüme kavuşması için uyruk farkı gözetmeksizin tüm yabancı çobanlara özel bir yasal statü tanınması gerektiğini söyledi.

 

 

Türkiye’de 42 milyon küçükbaş hayvan varlığı olduğunu bu sayının ve üretimin daha da artması gerektiğini bunun içinde çoban ve mera sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini söyleyen Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç: “Acil eylem planı çerçevesinde yabancı çobanlara yasal bir statü tanınmalı. Suriyeliler ile birlikte sığınmacılara tanınan yasal statü kayda değer bir adım. Çalışmalar burada kalmamalı, tüm yabancı çobanlara yasal bir statü tanınmalı. Bunun farklı meslek gruplarında örnekleri var. Yapılması düşünülmeyen meslek grubu olarak değerlendirilen bakıcılara böyle bir hak tanınıyor. Aynı şekilde yabancı çobanlara da bu hak tanınabilir. Türkiye’de halen, ağırlığı Orta Asyalı olmak üzere farklı ülkelerden, kimi kaynaklara göre 40 bin kimi kaynaklara göre ise 100 bin yabancı çoban istihdam ediliyor. Orta Asya’dan gelenlere çalışma izni verilirse köylünün çoban sıkıntısı çözülür” ifadesini kullandı.

 

 

Küçükbaş hayvan yetiştiricileri; yüksek ücret, sağlık güvencesi ve kalacak yer gibi birçok olanak sunmasına rağmen çoban bulamıyor. Gençler ise çobanlık yapmak istemezken, köylerden kente göç ederek geçim sıkıntısı yaşasalar da fabrikalarda çalışmayı tercih ediyor.

 

 

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, yaptığı açıklamada çobanlık mesleğine itibar kazandırılması gerektiğinin de altını çizdi. Ciddi bir hayvan bakıcılığı deneyimi olan insanların yarı aç yar tok şehirlerde yaşarken alım gücünün çok daha düşük olduğu köylerde hayvan sahiplerinin 3 bin 500 TL maaşa çoban bulamadığına dikkat çeken Başkan Kılınç: “Köyden bağı kopmamış ama şehirde mutlu olamayan ve geçinemeyen gençler arasında çobanlık mesleğini tercih etmelerini ve tekrar köye dönmelerini teşvik etmeliyiz. Bu da ancak çobanlık mesleğine itibar kazandırmak ile mümkün olacaktır. Çobanlık, ciddi bir birikime ve deneyime ihtiyaç olan bir meslektir. İnsanlığın en eski meslekleri içinde yer alsa da maalesef ülkemizde çobanlığın meslek olarak tanımlandığı tarih 18 nisan 2015. Çobanlık mesleğini önemini anlatmakta çok geç kaldık ama yolun neresinden dönersek kardır. Bundan sonrası için bu konuda adımlar atmalıyız. Her şeye rağmen umutsuzluğa kapılmış değiliz. Birkaç yıl sonra çobanlığın ülkemizde rağbet gören meslekler arasında yerini alacağına inanıyoruz” dedi. IHA  


Yazan - 23 Nisan 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x