“Hayvani Ürünler Antibiyotik Laboratuarı” açıldı.

Sosyal medyada paylaş.

simple_text_img_2

 

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bursa, Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ortaklığıyla “Hayvani Ürünler Antibiyotik Laboratuarı” hizmete başladı

 

 

Açılışı yapılan “Hayvani Ürünler Antibiyotik Laboratuarı”nda süt ve süt ürünlerinde sağlığa zararlı antibiyotik oranları tesbit edilerek cezai yaptırımlar uygulanacak.Bu para cezasının 13 bin 800 lira olacağı açıklandı.

 

 

“Hayvani Ürünler Antibiyotik Laboratuarı” vatandaşlara şüphe ettiği gıdayı sorgulama imkanı sunuyor.Numune başına 120 lira inceleme ücreti alınacak ve 2 günde müracaat sahibi vatandaşa teslim edilecek.Uzun süredir yayın organlarında yer alan antibiyotik ile ilgili inceleme  sonucu vatandaşların şüpheleri yok edilecek.

 

1000kk26

 

Bu konu ile ilgili olarak yayın organlarına açıklama yapan,Projenin sadece süt ve süt ürünlerine yönelik bir çalışma olmadığını, aynı zamanda tüketici haklarını korumaya yönelik önemli bir adım olduğunu ifade eden Prof. Dr Mustafa Tayyar ise, “Son derece geniş kapsamlı, süt ve süt ürünlerini de içine alan geniş bir yelpazede kurulan, ürünlerdeki antibiyotiği tespit maksatlı bir laboratuar. Hassasiyetini anlatmak gerekirse, bir tanker süt kamyonuna bir bardak bile antibiyotik katılsa onu yakalayacak hassasiyete sahip bir mekanizma diyebiliriz. Bunun anlamı da tüketiciyi koruma adına bir çalışma olduğudur. Çünkü buraya gelen numuneler Tarım Bakanlığı’nın piyasadan toplayacağı numunelerden oluşacak. Kanuni limitleri aşanlar hakkında işlem başlatılmasını sağlayacak. Bu çalışma sadece süt ve süt ürünlerine yönelik düşünülmemeli. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de antibiyotik geniş oranda kullanılmakta. Üretilen antibiyotiğin yüzde 60’ı hayvani ürünlerde kullanılmakta. Antibiyotiğin yanlış kullanılması neticesinde ortaya çıkan sağlık meselelerini ortadan kaldırmak için bu projeyi gerçekleştirdik” diye konuştu.

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=60139

Yazan - May 27 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı