Her iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerekiyor


11959a12-d25f-461f-a5e6-09258bddf485

 

 

 

Her iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerekiyor

 

 

Halim UTLU

 

 

 

Rusya’ya 1 milyar 270 milyon dolarlık tarımsal ürün,764 milyon dolar, yaş sebze ve meyve  ihracatı söz konusu….

 

 

Tarımsal ürün ihracatıyla ilgili 2016’da oluşacak sorunlar için alınan tedbirler, sonra açıklanacak…

 

 

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik “Yaş sebze meyve ve diğer tarımsal ürünlerin ihracatıyla ilgili yılbaşından itibaren oluşacak olan herhangi bir sıkıntılı bir durum söz konusu olur ise onunla ilgili bakan arkadaşlarla toplantılar gerçekleştirdik.

 

Sayın Başbakanımızın başkanlığında da değerlendirmeler yaptık. Alternatif piyasalar ne olur noktasındaki sorunlara çözüm aradık. Onlar Türkiye’nin hazırlıklarıdır. Bu hazırlıkların çok ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını şu safha ile çok doğru bulmuyorum. Birinci derecede önümüze koyduğumuz, çiftçileri mağdur etmeye dönük bir yaklaşım içerisinde değil, tam tersine diplomatik yollardan sorunun çözümü konusunda Türkiye ısrarcı olmaya devam edecektir.” dedi.

 

 

Her iki ülkenin üzerine düşeni yapması gerekiyor

 

 

Rusya ile yaşanan kriz sonrası gündeme gelen yaptırımları değerlendiren Bakan Faruk Çelik, diplomasinin devreye girmesi ve her iki ülkenin de üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade etti. 24 TV’de katıldığı “Ankara Masası” programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çelik, bazı gazetelerde yer alan “ekmeğe zam geleceği” iddialarına ilişkin soruyu, iddianın gerçeği yansıtmadığının altını çizerek, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

 

 

Açıklamalar her iki ülke tarafından da yapılıyor

 

 

Çelik, Rusya ve Türkiye’deki teknik ve askeri heyetlerin ne olup bittiğini çok iyi bildiğini kaydederek “İki ülke arasındaki krizi büyütecek bir yaklaşım içinde olup, sorumlu sorumsuz bazı beyanlarda bulunulmasını ben şahsen doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Çünkü gerçekten Başbakan, Cumhurbaşkanı düzeyinde gerekli açıklamalar her iki ülke tarafından da yapılıyor.

 

 

764 milyon dolarlık yaş sebze-meyve ihracatı var

 

 

Rusya’ya 1 milyar 270 milyon dolarlık tarımsal ürün ihracatımız var. Bahse konu yaş sebze meyve ise 764 milyon dolar civarında bir yaş sebze ihracatımız söz konusu.

Rusya’dan ithal ettiğimiz tarımsal ürünler ise bu yıl itibariyle 3 milyarı geçiyor. Onun için ben sorulduğu zaman söyledim; yani bu olay uçak düşürme olayıdır; burada Türk çiftçisini ve Rus çiftçisini üzecek kararlar almanın, bunun neticesi ne Rus çiftçisinin bir kabahati var bu işte, yani sınır ihlalini Rus çiftçisi yapmadı, uçak düşürme işini Türk çiftçisi yapmadı. Olay başka bir askeri boyutuyla bir olay. Bu boyutuyla çok kolay çözülmesi gerekirken, getirip bunun faturasını çiftçilere getirmek. Bu mesele kendi bünyesinde değerlendirilmeden, diplomatik çalışmalar yapılmadan olayın çiftçilere döndürülmesi, toplumların en emektar kesimine okların çevrilmesi doğru olmamıştır.”

 

 

Halen diplomatik yolları zorlama gayreti içindeyiz

 

 

Krizden Rus çiftçisinin daha büyük zarar göreceğine dikkat çeken Çelik, “Yani biz 1 milyon tonun üzerinde buğday ithalatı yapıyoruz. Yani bunu durdurduğunuz zaman onun da Rus çiftçisine bir faturası söz konusu olacak. Türkiye’nin ithal ettiği ürünlere baktığınız zaman başta buğday olmak üzere çok farklı piyasalardan temin etme imkanı var.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü;:

 

 

Rus çiftçisi cezalandırılmıyor mu?

 

 

“İki dost ülke arasında yani bu kadar yakın iki ülke arasındaki bu ihracat ve ithalat, bu ticaretin gelişmesine Türkiye her zaman sıcak bakmıştır. Şu an itibariyle Türkiye’nin böyle bir önlemi böyle bir bakışı, yaklaşımı söz konusu değildir. Halen diplomatik yolları zorlama gayreti içindeyiz ve bunu sürdüreceğiz. Rus çiftçisinin burada bir cezalandırılması gibi bir durum Türkiye’nin yaklaşımı değil. Umuyorum ki Rusya’da da böyle beklediğimiz olgun bir devlet davranışı değil de ergen bir davranıştan çıkması gerekiyor artık. Olgun bir devlet, köklü bir devlet davranışına mutlaka geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde karşılıklı ülkelerin zararı söz konusu olacaktır.

 

2016 yaş sebze meyve ve diğer tarımsal ürün ihracatıyla ilgili toplantı yapıldı

 

Yaş sebze meyve ve diğer tarımsal ürünlerin ihracatıyla ilgili yılbaşından itibaren oluşacak olan herhangi bir sıkıntılı bir durum söz konusu olur ise onunla ilgili bakan arkadaşlarla toplantılar gerçekleştirdik, Sayın Başbakanımızın başkanlığında da değerlendirmeler yaptık. Alternatif piyasalar ne olur noktasındaki sorunlara çözüm aradık. Onlar Türkiye’nin hazırlıklarıdır. Bu hazırlıkların çok ayrıntılı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmasını şu safha ile çok doğru bulmuyorum. Birinci derecede önümüze koyduğumuz, çiftçileri mağdur etmeye dönük bir yaklaşım içerisinde değil, tam tersine diplomatik yollardan sorunun çözümü konusunda Türkiye ısrarcı olmaya devam edecektir.”

 

 

 

Önümüzdeki hafta tüm sektör ve STK’larla toplantı yapılacak

 

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki yeni döneme ilişkin çalışmaların devam ettiğini ve tüm birimlerden brifingler aldığını, önümüzdeki hafta tüm sektör temsilcileri ve STK’larla bir araya geleceklerini, çalışmaları kısa sürede tamamlayacaklarını belirten Çelik, alınması gereken kararların seri bir şekilde alınması ve Bakanlar Kurulu gündemine getirilmesinin öncelikleri arasında olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin 78,5 milyon hektar arazisi bulunduğunu, bunun yaklaşık 24 milyon hektarının tarıma elverişli arazi olduğunu anlatan Çelik, 14,6 milyon hektarın mera alanı, 1 milyon hektarın da su alanı olarak tanımlandığını söyledi.

 

 

 

Nitelikli ve bilinçli çiftçilik için eğitim seferberliği başlatılacak

 

 

 

Tarım alanlarının korunması ve verimliliğin arttırılması konusunda reformların kararlılıkla sürdürüleceğini kaydeden Çelik, önümüzdeki dönemde nitelikli ve bilinçli çiftçilik için bir eğitim seferberliği başlatacaklarını açıkladı.

 

 

 

Çelik, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve rekabet koşullarındaki sorunların ortadan kaldırılması için havza üretimine dikkati çekti, neyin, nerede ve ne kadar üretilmesi için üretim ve ürün planlaması yapılması için çalışma yapılacağını söyledi.

 

 

 

Hayvancılık alanında 1 milyon 500 binin üzerindeki işletme var

 

 

 

Hayvancılık alanında 1 milyon 500 binin üzerinde işletme olduğunu ve yüzde 75’inin 1 ile 9 arasında büyükbaş hayvan beslediğine işaret eden Bakan Çelik, bu ölçeği büyütmek istediklerini, üreticiler ve STK’larla yapacakları yoğun çalışmalar sonrası da bir yol haritası hazırlayacaklarını anlattı.

 

 

 

Ekmeğe zam yok

 

 

 

Üreticilere sağlanan destekleri de yeniden değerlendireceklerini dile getiren Çelik, bu alandaki politikaların da yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

 

Bazı gazetelerde yer alan “ekmeğe zam geleceği” iddialarına ilişkin soruyu da yanıtlayan Bakan Çelik, söz konusu iddianın gerçeği yansıtmadığının altını çizerek böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti.

 

 

 

75 bine yakın personel var

 

 

 

Bakanlığın 75 bine yakın personeli olduğunu, 10 bine yakın teknik personelin Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) bünyesinde istihdam edildiğini bildiren Çelik, Türkiye’de yaklaşık 35 bin köy bulunduğunu ve bu proje ile her bir teknik elemanın 3 köyden sorumlu olacak şekilde bir değerlendirme yaptıklarını anlattı..

 

 

 

Bakanlık bünyesinde atama bekleyenlere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çelik, rasyonel bir değerlendirme ile atıl kapasitelerin tespit edilmesi gerektiğini kaydederek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak hükümetin açıkladığı belli sayılardaki kadrolardan ihtiyaçları olan kadroları talep edip, alacaklarını açıkladı.

 

 

 

Terörün pan zehiri olacak adımlar atılacak

 

 

 

Bakan Faruk Çelik, tarım ve hayvancılığın sorunlarını çözerek, refah düzeyini kırsalda da yükselteceklerini, atılması gereken adımların terörün pan zehiri olacağına değindi; “Şöyle ağız tadıyla hep birlikte ekmeğimizi somunumuzu büyütüp birlikte yeme imkanı varken, halen bazı dış unsurların tahriki ile bu ülkedeki bu aşımızı bize zehir etmeye çalışanlara bir kez daha sesleniyoruz” diyerek, “Bırakın bu milletin ağız tadını bozmayın” dedi.

 


Yazan - 8 Aralık 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x