Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Mustafa Terci dönemi


Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Mustafa Terci dönemi

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Terci seçildi. 2010 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Terci’nin hazırladığı liste kullanılan 34 oyun tamamını aldı ve 2018-22 dönemi için seçildi.
Saygılarımızla,

Murat Demircan
EİB Basın Müşaviri

Ege İhracatçı Birlikleri Logo

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Mustafa Terci dönemi

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında ikinci Terci dönemi

Egeli ihracatçılar çikolata ihracatını arttırdı dünyaya mutluluk dağıttı

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Mustafa Terci seçildi. 2010 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Mustafa Terci’nin hazırladığı liste kullanılan 34 oyun tamamını aldı ve 2018-22 dönemi için seçildi.


Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin seçimli olağan Genel Kurul Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirildi. Birliğin mevcut başkanı Moiz Hemsi, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na aday olmazken, 2018-22 döneminde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak.
Mustafa Terci, babası Fuat Terci’nin 1974-89 yılları arasında başkanlık yaptığı birliğin 17. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.
Egeli ihracatçılar dünyaya mutluluk dağıttı

Genel kurulda konuşan geçmiş dönem başkanı Moiz Hemsi, 2017 yılında 293 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını, ihracatta artış gösteren ürünlerin çikolatalı şekercilik mamulleri, değirmencilik ürünleri, hububat ürünleri ve bakliyat ürünleri olduğunu, Yağlı tohumlar, bitkisel yağlar ve baharatların ise ihracatında düşüş yaşandığını anlattı.
Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyeleleri; 2016 yılında 16 milyon dolarlık çikolata ürünleri ihraç etmişken, 2017 yılında yüzde 77’lik artışla 28 milyon 600 bin dolarlık çikolata ürünleri ihraç ederek dünyanın dört bir tarafına mutluluk saçtı.
Hindistan’a haşhaş tohumu ihracatındaki kriz çözüldü

İhracatlarında önemli paya sahip haşhaş tohumunun en büyük pazarı olan Hindistan’a ihracatının Temmuz 2016’dan beri Hindistan’ın İthalatta Lisans uygulamasında yaşanan sorunlar nedeni ile durma noktasına geldiği bilgisini veren Hemsi, “Ekonomi Bakanlığımız ve Yeni Delhi Ticaret Müşavirliğimiz ile gerekli girişimlerde bulunduk. 26 Şubat 2018 tarihinde Hindistan Merkez Narkotik Bürosu tarafından Hindistan’a 18 bin 558 ton haşhaş tohumu ihracatının yolunu açtık, krizi çözdük” diye konuştu.


Türk gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarında bilinirliğini ve tüketimini arttırmak için Güney Kore ve Japonya’ya yönelik Turquality Projesi yürüttüklerini anlatan Hemsi, yeni projeler ve yeni bir bakış açısı ile sektörün yaşadığı sorunlara çözüm bulunması için yeni dönemde çalışmalarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Mustafa Terci ise; uzun yıllardır Yönetim Kurulu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını, 2018-22 döneminde Birlik Başkanı olarak, yönetim kurulundaki meslektaşları ile üyelerin gösterdiği güvene layık olmak için çalışacaklarını kaydetti. Terci, “Öncelikli hedefimiz, sektörümüzün gelişen ticari hayattaki sorunlarına çözüm bulmak ve ihracat hedeflerimize ulaşmak olacak. Devraldığımız bayrağı, hep birlikte daha ileriye taşımak ve 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için çalışacağız” diye konuştu.
Mustafa Terci kimdir?

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Terci, 1949 yılında Uşak Ulubey’de dünyaya geldi. 1972 yılında Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden mezun oldu.
Mezuniyetini müteakip, aile şirketlerinde çeşitli görevlerde çalıştı. Şu an itibariyle 1994 yılında kurucu ortağı olduğu, aile şirketi Terci Tarım Ürünleri Dış Tic. San. Ltd. Şti.’nde devam ediyor.
2001 yılından bu yana Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Terci, 2010 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’na, 26 Nisan 2018 tarihinde ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.
Hasibe Terci ile evli olan Mustafa Terci, 2 çocuk babası, 2 torun sahibi.
EGE HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: TERCİ TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİC. SAN.LTD.ŞTİ. – MUSTAFA TERCİ
YÖNETİM KURULU LİSTESİ
ALTERNATİF TARIM VE ORMAN ÜR. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. – MUHAMMET ÖZTÜRK

ARI SUSAM SANAYİVE TİCARET AŞ. – BEKİR LÜTFİ ÖZSOY

BELMAR DIŞ TİCARET A.Ş. – YOMTOV ÇİKUREL

BİRLİK BAHARAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ . – TURGAY BAHÇIVANCIOĞLU

BİRLİK TÜTÜN PAMUK GIDA MAD. TİC.VE SAN.A.Ş. – AHMET KAYNAR

CEMRE TARIM ÜRÜNLERİ SAN. VE DIŞ TİC. A.Ş. – MEHMET OĞUZ SOYUÇAYLI

HEMSİ TARIM ÜRÜNLERİ TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ. – MOİZ HEMSİ

SEYRAN GIDA SAN. VE TİC. AŞ. – LEVENT ÇAPUTÇU

ÜRÜN TARIM ÜR.İTH.İHR.TİC. VE SAN.LTD.ŞTİ. – LATİF ÖZBEK

YÜKSEL TEZCAN GIDA SANAYİ VE TİCARET AŞ. – HALUK TEZCAN
DENETİM KURULU LİSTESİ
YONCA GIDA SAN.İŞL.İÇ VE DIŞ TİC.A.Ş. – RIZA SEYYAR

HÜSNÜ ÖZMEN GIDA SAN. VE TİC. AŞ.. – SALİH ÖZMEN

TİMTAŞ TARIM İLAÇ VE MAHS. TİC.A.Ş. – MAYER ARDİTİ


Yazan - 26 Nisan 2018. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x