İç sularda balık avı yasağı başladı….


kfm

 

 

 

 

 

 

Halim UTLU

 

Su ürünleri kaynaklarının doğal yollarla üreyerek çoğalabilmesi için, su ürünleri istihsal sahalarında 1 Mart – 1 Haziran 2015 tarihlerinde, balık avcılığını önlemek amacıyla, iç sulardaki av yasağı başladı.

 

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanun gereği bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile su ürünleri avcılık faaliyetleri, 1 Mart -1 Haziran 2015 tarihleri arasında yasaklandı.

 

Av yasağına uymayanlara, yasal işlem uygulanacak

 

Su ürünleri av yasağı kontrolünün tüm il ve ilçe müdürlüğünde görevli su ürünleri denetim ekipleri tarafından yapıldığını, yasağa uymayanlar hakkında 1380 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikleri çerçevesinde yasal işlem uygulanacağını ifade eden Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin KUTLU,yasaklarla ilgili olarak şöyle konuştu;

 

Yasak,balıkçılarımız için gerekli

 

“Zaman yasağı herkesten önce balıkçılarımız için gereklidir. Balıkçılarımızın yasak döneme uyarak avcılık faaliyetlerinde bulunmalarının, hem kendi menfaatleri, hem de su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından önem taşımaktadır.

 

Balıkçılarımız tarafından zorlu şartlarda yakalanarak, sofralarımıza sunulmakta olan ve insan beslenmesinde özellikle de çocuk gelişiminde sayısız faydaları olan bu değerli ürünün, tüketiminin artırılması, sağlıklı yaşam için son derece gereklidir.”

 

İhbarlar,155 polis imdat, 156 jandarma

 

Su ürünleri av yasağının etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla, vatandaşlara da sorumluluk düştüğünü, av yasaklarına uymayanların 155 polis imdat, 156 jandarma, bulundukları yerin ilçe müdürlüğü ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne ait 0 258 212 54 80 numaralı telefonlara, ihbar edilmesini istedi.

 

 

 

 


Yazan - 4 Mart 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x