Iğdır’da Şaşırtan Av!


Iğdır’da Aras Nehri’nde bir balıkçının yakaladığı balık şaşırttı.

 

Iğdır’da, Aras Nehrinde bir balıkçının yakaladığı Mersin Morinası şaşkınlığa neden oldu. Ender bulunan bu balık türünün Hazar Denizi’nden geldiği tahmin ediliyor.

 

Havyarının Kilosu 5-10 Bin Dolar Arası  

 

Mersin morinası çok değerli siyah havyara sahip bir balık… Bu balığın havyarının kilosu 5 bin ila 10 bin dolar arasında satılıyor.   Genelde nehirlerin Karadeniz ve Hazar denizine döküldüğü yerlerde yaşayan Mersin morinası bu kez Iğdır’da bir balıkçının ağına takıldı.

 

Balıkçı, Aras Nehri’nde yakalağı ve o yörede daha önce hiç görülmeyen balığı, Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürlüğü’ne teslim etti.

 

Söz konusu balıkla ilgili açıklama yapan Iğdır İl Tarım Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü M. Ali Al, “Latince adı ‘huso huso’ olan ve siyah havyar elde edilen bir balık türüdür. Hem tatlı suda hem denizde yaşayan bir balık. Üremek için denizlere giderler. Büyük ihtimalle Hazar Denizi’nden Aras Nehri vasıtasıyla sularımıza karıştı” diye konuştu.


Yazan - 30 Ekim 2012. Kategori HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x