İhracat konusunda Rusya ve  Çin’den yakında netice alınacak…


irfan erol (gıda gn.md.ü)

 

 

(Halim UTLU)

 

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol,temasların sürdüğünü belirtti…

 

Mustafa Kayhan’ın istifasıyla,Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne,vekaleten Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan getirildi…

 

Süt sektöründe yaşanan sıkıntıları aktarmak, bir süre önce çıkartılan Peynir Tebliği ile hazırlıkları süren yeni tebliğlere ilişkin görüşlerini dile getirmek,yaşanan sıkıntıları anlatmak ve Rusya’ya ihracatta karşılaştıkları sorunlar ile Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracattaki son gelişmeleri almak üzere,Harun Çallı başkanlığındaki Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD)

 

yönetim kurulu üyeleri ve sektör temsicileri,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı ziyaret ederek,bir dizi görüşmeler yaptı.

 

Yayınlanan Peynir Tebliği ile çıkarılacak tebliğlere ilişkin görüşler anlatıldı

Harun Çallı (ASÜD) Başkanı 1

ASÜD Başkanı Harun Çallı ve yönetim kurulu üyeleri, 17.2.2015 tarihinde, ilk olarak GTHB Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol’u makamında ziyaret ettiler.Süt sektöründe yaşanan sıkıntıları aktarmak için görüşme talebinde bulunduklarını ifade eden Çallı,temasların olumlu geçtiğini belirtti.ASÜD yönetim kurulu üyeleri de, çıkartılan Peynir Tebliği ile hazırlıkları devam eden yeni tebliğlere ilişkin düşünce ve görüşlerini anlatarak, yaşanan sıkıntıları ortaya koydular.

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracattaki son gelişme ve Rusya’ya ihracatta karşılaştıkları sorunları ifade ettiler.

 

Çin ve Rusya konusunda,  yakında netice alınacak

 

Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol da,sektörün önünü açmak için gayret gösterdiklerini,iletilen konuları inceleterek, makul bir çözüm bulmaya gayret edeceklerini ifade etti.Erol,AB’ye ihracatın önünün açılması için çalışma yaptıklarını, 2013’de bazı firmalar için ihracat engelini kaldırdıklarını,Rusya ile yaşanan sıkıntıların aşılması için de, görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Prof. Dr. İrfan Erol,Çin Halk Cumhuriyeti ile anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini,yakında netice alacaklarını sözlerine ilave etti.

 

Kayhan, milletvekilliği adaylığı için istifa etti

 

Milletvekilliği adaylığı için istifa eden Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın yerine vekalet eden, Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan’ı da ziyaret eden  Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği yöneticileri,Özcan’ı tebrik ederek,başarı diledi.

 

 

Ödüllü Pınar Resim Yarışması 2015.

Pınar resim yarışması 2014'te ödül alan çocuklar

 

Bu yılkı tema,”Ailem ve Ben” olarak belirlendi ve son başvuru tarihi de, 15 Nisan olarak açıklandı…..

 

 

Faaliyete başladığı 1973 tarihinden itibaren tüketicilerin kaliteli tercihi olan ve gıda sektöründe liderliğini sürdüren, süt, et, su ürün gamında farklı tüketici ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerle, çok geniş ürün yelpazesine sahip, Dünya trendlerini yakından takip eden ve gıda sektöründe Türkiye’yi ilklerle tanıştıran PINAR,diğer taraftan da sosyal sorumluluk projeleri düzenleyerek.halktan aldığını,yine halkla paylaşıyor.Bu anlamda geneksel hale getirdiği resim yarışmalarını da devam ettiriyor.

 

Bu yılkı tema “Ailem ve Ben”

Pınar resim yarışması afişi

Türkiye, Almanya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılımına açık olan, 34. Pınar Resim Yarışması’nın bu yılkı teması, “Ailem ve Ben” olarak belirlendi ve  son başvuru tarihi de, 15 Nisan 2015 olarak açıklandı.

 

İstediği sayıda resimle katılabiliyor

 

Çocukları, ailesini ve ailesiyle olan ilişkilerini resimle anlatmaya davet eden yarışmaya, her okul ve öğrenci, istediği sayıda resimle, 15 Nisan2015 tarihine kadar başvurabilecek.

Pınar’ın 34.sü düzenlenen ve geleneksel hale gelen resim yarışmasına, 6-14 yaş arasındaki çocuklar, 25 cmx35 cm veya 35 cmx50 cm ölçülerinde resim kâğıdına, her türlü resim ve boya malzemesiyle (sulu boya, pastel boya, kuru boya, yağlı boya vb.) yapılmış resimleriyle katılabiliyor.

 

Resimler,belirtilen adrese gönderilecek

 

Her okul ve öğrenci, istediği sayıda resimle 15 Nisan tarihine kadar yarışmaya başvurabiliyor. Resimlerin belirtilen tarihe kadar “Yaşar Birleşik Pazarlama Dağıtım Turizm ve Ticaret A.Ş. PK:34775- İstanbul” veya “Yaşar Birleşik Pazarlama Dağıtım Turizm ve Ticaret A.Ş.-Yukarı Dudullu Mahallesi Kürkçüler Cad. Kanuni Sokak No:4 Dudullu-İstanbul” adresine gönderilmesi gerekiyor.

 

23 öğrenciye, malzeme dolu resim çantası ve İPad mini hediye

Yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucu seçilecek 23 öğrenci, 15-19 Haziran 2015 tarihleri arasında düzenlenecek, Pınar Sanat Haftası’nda ressam Prof. Ergin İnan ve ekibi yönetiminde, İstanbul’da sanatla iç içe zaman geçirecek.

 

Dereceye giren 23 öğrenciye, profesyonel resim malzemelerinden oluşan bir resim çantası ve İPad mini hediye edilecek. Finalistler arasından ressam Prof. İnan tarafından “Sanat Haftası” performansına göre yapılacak değerlendirme sonucunda, 3 minik ressama da Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla bir yıl süreyle burs sağlanacak.

 

33 yıldır düzenleniyor

 

İlköğretim çağındaki çocukların resim sanatına ve güzel sanatlara ilgisini artırmak ve geleceğin ressamlarını yetiştirmek amacıyla, 33 yıldır düzenleniyor. Türkiye’nin her bölgesinden çocukların katıldığı ve 1981’den itibaren, her yıl farklı bir temayla açılan Pınar Resim Yarışması, birbirinden yetenekli küçük ressamların sanatsal becerilerini geliştirmeye devam ediyor.

 

Geçen yıl 19.538 adet resim katıldı

 

Geçen yıl 19.538 adet resmin katıldığı yarışmanın  jürisi, Ressam Prof. Ergin İnan, Prof. Zahit Büyükişliyen, Doç. Dr. Gülveli Kaya, Gazeteci Şirin Sever, Gazeteci Aysun Öz,Gazeteci Ferhan Kaya Poroy ve  Gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşuyor.

 

Atölye çalışmaları da yapılıyor

 

Türkiye’nin her yerinden, Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti ve Almanya’dan gelen resimlerin değerlendirilmesiyle seçilen 23 minik ressam, 23 dizüstü bilgisayar ve İstanbul’da ünlü ressam Ergin İnan koordinatörlüğünde, atölye çalışmaları ve Topkapı Sarayı gezisi ile ödüllendirilmişti. Profesyonel malzemelerle resim atölyesi çalışmalarına da katılan genç yetenekler, düzenlenen törenle sertifikalarını da almışlardı.

 

 

 

 

 

 


Yazan - 20 Şubat 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x