İhracat Şampiyonları Ödüllerini Aldılar


img_2678

 

 

 

İhracat Şampiyonları Ödüllerini Aldılar       

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), “Düşünenleri, fikir oluşturanları, üretenleri, çalışanları, cesaret edenleri, risk alanları, istihdam sağlayanları, katma değer yaratanları, mücadele edenleri, kendi dünyasından çıkıp dış dünyaya açılanları, rekabet edenleri, bir saniye durmadan koşanları, hep koşanları” ihracatçıları ödüllendirdi. İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2005 yılından beri düzenlediği En Başarılı İhracatçılar Ödül Töreninin bu yıl 12.sini düzenleyerek 2015 yılının başarılı ihracatçılarını ödüllendirdi. 27 Mayıs 2016 Cuma gecesi Büyük Kulüp’te gerçekleştirilen ödül töreninde en başarılı ihracatçı firmalar, Ekonomi Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ile diğer kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileriyle bir araya geldiler.

 

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren 6 İhracatçı Birliğinin (İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ) 2015 yılı ihracat kayıt rakamlarına göre alt sektörleri bazında en çok ihracat gerçekleştiren firmalarına ödülleri takdim edildi. İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektör Konseyi Üyesi Sayın Başaran BAYRAK yaptığı açılış konuşmasında şöyle konuştu:

 

“İstanbul İhracatçı Birlikleri olarak 2015 yılını 5,8 milyar dolar ihracatla tamamladık. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde % 4 dolayında bir payımız var. İİB olarak, Almanya’dan Irak’a, Endonezya’dan Japonya’ya, ABD’den Güney Afrika’ya kadar dünyanın her bölgesindeki 200’den fazla ülkeye / bölgeye ihracat gerçekleştirdiğimizi ve çok geniş bir pazar yelpazesine sahip olduğumuzu ülkemiz adına haklı bir gururla dile getirmekteyiz.” Bu performansın Ekonomi Bakanlığı’nın ve TİM’in önderliğinde Birlik Yönetim Kurullarının özverili çalışmalarını ile ortaya konulduğunu söyleyen Bayrak, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul İhracatçı Birlikleri olarak bugün dünyanın pek çok yerinde pek çok aktivite gerçekleştiriyoruz. Fuarlara katılıyor, ticaret ve alım heyetleri düzenliyor, görüşmeler yapıyoruz. Pek çok sektörümüzde uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesi için projeler yürütüyor, tasarım yarışmaları düzenleniyor ve üyelerimize yönelik seminerler ve eğitimler gerçekleştiriyoruz. Sektörlerimiz adına daha sağlıklı kararlar verebilmemiz ve önümüzü daha net görebilmemiz için orta ve uzun vadeli yol haritalarının önemini her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Bu bağlamda, Sayın Bakanımız ve TİM’in koordinatörlüğünde yürütülen “Türkiye’nin 2023 İhracat Stratejisi”nin aktif destekçileriyiz. Bu nedenle İstanbul İhracatçı Birlikleri olarak 2023 yılında ihracatta 500 milyar doları aşma ve dünya ticaretindeki payımızı %1,5’e taşıma hedefine ulaşmak için elimizden gelenin daha fazlasını yapmaya devam edeceğiz.”

 

 

 

Başaran Bayrak konuşmasının devamında, “Bilimsel ve teknolojik dönüşümünü tamamlamış, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, katma değeri yüksek ve ileri teknolojili ürünler ihraç eden, rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir ihracat artışını gerçekleştiren bir Türkiye’ye ulaşmak için bütün kesimler olarak gerekli mücadeleyi, çalışmayı ve azmi ortaya koymamız gereken bir dönemdeyiz.” ifadesini kullanarak, üretimin ve ihracatın önündeki engellerin kaldırılarak desteklenmesi gerektiğinin önemini vurguladı.

 

img_2459

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de konuşma yaptığı ödül töreninde, en başarılı ihracatçılara ödüllerini Tim Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi ve sektör Başkanları olarak İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Haydar Gören, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Başaran Bayrak, İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Mete, İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muhsin Çakıcı, İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Güleç ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Sagun takdim etti.

 

HasTavuk’ta Ödül Aldı

 

HasTavuk İstanbul İhracatçılar Birliği Ödül Töreninde Yönetim Kurulu Üyesi Barış Sezer 2 dalda HasTavuk adına ödüller aldı.

 

13315390_1202734656426674_7136605244866514907_n


Yazan - 31 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x