İnci kefalinin tatlı sulara yolculuğu sona erdi

 

 

 

İnci kefalinin tatlı sulara yolculuğu sona erdi

 

Van Gölü’nde yaşayan ve yılın belli döneminde üremek için suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara giden inci kefalinin göçü tamamlandı.

 

 

 

VAN

 

Van Gölü’nde yaşayan ve üremek için nisan ayından itibaren suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara giden inci kefali yolculuğunu tamamladı.

 

Van-Ağrı karayolu Erciş Balık Bendi mevkisindeki Deli Çay’da üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin yolculuğu görsel bir şölen sunuyor.

 

Bölgede incelemelerde bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, inci kefalinin tatlı sulara göçünün sona erdiğini söyledi.

 

İnci kefalinin bölgede ekoturizm ve ekoloji açısından büyük öneme sahip olduğunu anlatan Akkuş, şöyle konuştu:

 

“Van Gölü’nde inci kefali stokunun devam edebilmesi, her yıl nisan-temmuz aylarında derelere göç eden bu balığın başarılı üremesine bağlıdır. Bu noktada üreme döneminde kaçak avcılıkla mücadelede başta jandarma, polis ve zabıta olmak üzere bütün kurumlara teşekkür ediyoruz.”

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=119055

Yazan - Tem 19 2017. Kategori ETKİNLİKLER, HAYVANCILIK, MANŞET, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |