‘İngiltere’nin ayrılması AB’yi dağıtabilir’


 

image_1465688215_36970999

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, İngiltere’de düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) referandumunun, birliğin dağılmasının önünü açabileceği uyarısında bulundu.

 

 

 

İsveç Dışişleri Bakanı  Margot Wallström, İngiltere’de 23 Haziran’da düzenlenecek AB referandumuyla ilgili, ‘Bu durum, diğer AB üyesi devletleri de etkileyebilir ve bu devletler şunu diyebilir; ‘Eğer birlikten çıkabiliyorlarsa o zaman belki biz de referandum düzenlemeli ve belki biz de ayrılmalıyız”’ dedi.

 

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’ye konuşan Wallström, Birleşik Krallık’ın AB konusunda referanduma gitme kararının üye ülkeler arasında domino etkisi yaratabileceğini söyledi.

 

Diğer AB üyesi ülkelerin de referandum talebinde bulunabileceğini ve bir takım imtiyazlı koşul isteklerini gündeme getirebileceğini vurgulayan Wallström, sandıktan AB’den ayrılmayı ifade eden Brexit kararı çıkması halinde diğer AB üyesi ülkelerin de bu yolu seçebileceğini söyleyerek, “Bu durum, diğer AB üyesi devletleri de etkileyebilir ve bu devletler şunu diyebilir, ‘Eğer birlikten çıkabiliyorlarsa o zaman belki biz de referandum düzenlemeli ve belki biz de ayrılmalıyız.” dedi.

 

Wallström ayrıca, sandıktan AB’de kalma sonucu çıkması halinde ise bu kez bu gelişmenin de yine AB üyesi ülkeleri etkileyeceğini söyleyerek, “Eğer AB’de kalırlarsa bu da diğer ülkelerin şöyle düşünmesinin yolunu açabilir, ‘Müzakere ettiler, özel bir muamele talebinde bulundular, o zaman neden biz de aynısını yapmayalım? Yayılma etkisi maalesef ki hissedilecek, derinden hissedilecek. Her halükarda kötü olacak.” diye konuştu.

 

Birleşik Krallık’ın AB’de kalarak yoluna devam ettiğini görmeyi arzuladığını aktaran Wallström, 90 bin İsveçlinin yaşadığı Birleşik Krallık’ın, ülkesinin önemli bir ticari ortağı olduğunu hatırlattı.

 

Birleşik Krallık’ta halk 23 Haziran’da “Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB’den ayrılmalı mı?” sorusunu yanıtlamak üzere sandık başına gidecek. Referandumda, 18 yaş üzeri Birleşik Krallık, İrlanda ve Milletler Topluluğu vatandaşları oy kullanabilecek.


Yazan - 12 Haziran 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x