İngiltere’nin müstakbel başbakanı: Theresa May


Home Secretary Theresa May

 

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin liderlik yarışında rakiplerinin çekilmesiyle birlikte yeni başbakanın Theresa May olması bekleniyor.

 

 

İngiltere’nin en uzun süre İçişleri Bakanlığı yapmış isimlerinden Theresa May, 1956 doğumlu.

 

 

Uzun bir süredir, partinin gelecekteki potansiyel liderlerinden olan May, Muhafazakâr Parti’nin “modernleşmesi” gerektiğini en erken savunan isimlerden biriydi.

Siyasi profili, önceki içişleri bakanlarının başaramadığını başarıp radikal İslamcı din adamı Abu Qatada’yı 2013 yılında sınır dışı etmesiyle yükselmişti.

 

 

‘Annelik’ sataşması Başbakan adayı Leadsom’u yarış dışı bıraktı

 

 

May’in bazı görüşleri:

 

 

Partisinin geleceği: “İngiltere halkı Avrupa Birliği’nden çıkışı müzakere edecek bir başbakandan fazlasını, partiyi bir araya getirebilecek bir lideri arzuluyor. Bunun için cesur ve pozitif bir yaklaşıma sahip olmalıyız.”

 

 

AB referandumu: AB üyeliğine devam kampanyasını destekleyen May, oylamanın ardından, AB’den çıkma (Brexit) oyu kullanan halkın seçimine saygı duyulması gerektiğini söylemişti. “Brexit, Brexit demektir. Bu kampanyanın ardından AB içinde kalma ya da tekrar çıkarılma gibi bir yola girilmemeli.” May ayrıca, 2020 yılından öne yeni bir genel seçimin yapılmaması gerektiğini de söyledi.

 

 

AB’den ayrılma süreci: İngiltere’nin AB’den ayrılma sürecinin başlatılması anlamına gelecek olan 50. Madde’yi 2016 sonundan önce uygulamaya koymayacak.

 

 

 

Serbest dolaşım konusundaki pozisyonu: “Öncelik İngiltere’deki şirketlerin ortak pazarla ticaretinin sorunsuz olmasını sağlamak ancak Avrupa’dan İngiltere’ye gelen göçmenlerin sayısının kontrol edilmesi de önemli.” May ayrıca hali hazırda İngiltere’de bulunan AB vatandaşlarının durumunun Brexit müzakerelerinin bir parçası olacağını söyleyerek bu konuda bir garanti vermekten imtina etmişti. Rakipleri ise AB vatandaşı göçmenlerin İngiltere’de kalabilecekleri konusunda garanti vermişlerdi.

 

 

Basın ne diyor? Guardian gazetesi, Muhafazakâr Partinin elitist liderlerden kurtulma çabası bağlamında May’in farklı bir siyasetçi portresi çizdiğini yazıyor. Basında yer alan diğer yorumlarda ise May’in siyasi entrikalara girerek kendi elini kirletmediğini, rakiplerini ekibi üzerinden sırtlarından hançerlediği belirtiliyor.

 

Ancak hükümetin İngiltere’ye giren yıllık net göçmen sayısını 100 binin altına düşürme vaadini gerçekleştiremediği için sürekli eleştirilere maruz kaldı.

 

Meclise 1997 yılında giren May, 1999 yılında gölge kabineye eğitim bakanı olarak görev almış, 2002 yılında ise partinin ilk kadın başkanı olmuştu.

 

 

İçişleri bakanı seçildikten sonra Muhafazakârların en üst düzey kadın siyasetçisi olan May, partinin daha fazla kadına seçilebilir yerlerden adaylık vermesi için kampanya yürütmüştü.

 

 

May’in bakanlığı süresince İngiltere’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraf olmaya son vermesine yönelik de kampanya yürüttü. Ancak May başbakan olması durumunda parlamento çoğunluğu desteklemediği için bu konudaki ısrarına son vereceğini de belirtmişti.

 

May, ayakkabılar konusundaki egzotik seçimleri ile de dikkat çekiyor

 

 

May 2014 yılında polis teşkilatındaki sorunların “birkaç çürük elmadan” ibaret olmadığını söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti.

 

 

Milletvekili seçilmeden önce İngiltere Merkez Bankası’nda da çalışan May eşi Philip ile 1980 yılında evlendi.

 

 

Çiftin çocuğu bulunmuyor.

 

BBC


Yazan - 11 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x