İran sınırında 10 kilometrelik tır kuyruğu

Sosyal medyada paylaş.

iran tır

 

 

 

 

UND İcra Kurulu Başkanı Şener: “İran tarafında bir yavaşlık oluştuğu söyleniliyor. Bir an önce her zaman olduğu gibi yine 700 araç kapasitesine ulaşmamız lazım”

 

 

Gürbulak Sınır Kapısı’nda, İran makamlarının 1 Şubat’tan itibaren transit geçişlerde “yakıt depolarını mühürleme” uygulamasına tekrar başlamasıyla yaklaşık 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu.

 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gürbulak Sınır Kapısın’da 1 Şubat’tan itibaren tekrar transit geçişlerde mühür uygulandığını ikili geçişlerde mühür uygulamasının olmadığını ve uygulamaya uygun olmayan hiçbir aracın yakıt deposu olmadığını belirtti.

 

Gürbulak Sınır Kapısı’nda yaklaşık 650-700 civarında araç olduğunu ifade eden Şener, “İran tarafında biraz yavaşlık var. Kapıdan aslında günde 600-700 araç çıkabilir ama 3 Şubat’ta 309 araç çıkışı olmuştur” dedi.

 

Pompalarda bir sorun oluştuğu ve tamir edilmesi gerektiği gibi bir algı oluştuğunu da dile getiren Şener, şöyle devam etti:

“Öyle bir şey yok. Arkadaşlarımız İran tarafının geçişleri yavaşlattığını söylüyorlar ama İran tarafına sorarsanız sorunun Türk tarafından geldiğini dile getirebilir. Bir an önce iki tarafın da sayıyı 700’e çıkarması lazım. Her zaman yapıldığı gibi hızlı bir çalışma sistemine girmeleri lazım. Bakım yapıyoruz, revizyona girdik gibi çeşitli gerekçelerle gecikmeler oluyordu ama şu anda yapılan bir çalışma yok. İran tarafından sebepli gecikmeler olduğunu söylüyor bizim taraf. Bizim taraf ne kadar tır gönderirse göndersin İran tarafı geç aldığı için kuyruk oluşuyor.”

 

Şener, İran tarafında 5 gündür bekleyen Türk tırlarının olduğunu da kaydederek, “Oradan telefonlar almaya başladık. 5 gündür buradayız çıkışımıza izin verilmiyor diye. İran’da şöyle bir durum var, buradan kaç araba çıkarsa onlar da o kadar aracı bırakıyor. Diyelim buradan 300 araba çıktıysa İran’da oradan 300 tanesine izin veriyor. Kendi arabalarına öncelik verdiği için Türk arabaları çok zor çıkmaya başladı” diye konuştu.

 

Tır şoförlerinden Hasan Sıvacı ise dün akşamdan beri bir kilometre ilerleyemediğini söyleyerek, “Şu anda tır kuyruğunun sonu 13 kilometrede. Kapıya 3 güne ancak gideriz herhalde” dedi.

 

Muammer Güven de 4 gündür kuyrukta beklediğini vurgulayarak, “Tek pompa var, günde yüzlerce araba geçiyor İran’a, nasıl yetiştirsin tek pompa. Pompaların sayısı çoğaltılırsa buraya 2-3 tane daha pompa koyulsa sorun kalmaz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=71676

Yazan - Şub 5 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı