İşten Çıkarılan Şeker Piliç İşçilerine Destek Yağıyor

Sosyal medyada paylaş.

Şeker piliç damızlık açılış töreni copy

 

 

Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, iflas ertelemesiyle kayyuma devredilen Şeker Piliç’te yaklaşık bin 8 işçinin işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Sedat Pekel, Bandırma ekonomisinin lokomotif firmalarından biri olan Şeker Piliç’te yaşanan olumsuzlukların üzüntü verici olduğunu söyledi.

 

Adeta bağıra bağıra gelen bu büyük sıkıntılarda, hükümetin politikalarının ve zamanında gerekli tedbirlerin alınmamasının önemli payı olduğunu iddia eden Pekel, “Ülkemizin ve kentimizin en önemli beyaz et üreticilerinden biri olan Şeker Piliç, bir hayali pembe tablo ile halkımızdan gizlenen ekonomik sorunlara kurban edilmiştir. Hükümetin ısrarla iddia ettiği gibi ekonomide her şey yolundaysa, Şeker Piliç ve benzeri pek çok firmanın yaşadığı sıkıntıların sebebi nedir? Bandırma merkezinde ve tüm ülkede sürekli kapanan işyerlerinin sırrı nedir? İcra davalarındaki korkunç artışlar nereden kaynaklanmaktadır? Halkın çok büyük bir bölümü kredi kartlarına mahkum olarak yaşamak zorunda kalıyorsa, bütün bunlar ekonomi iyi gittiği için midir?” dedi.

baskan-pekel-isten-cikarilan-seker-pilic-4477573_400Pekel, bu olumsuz tabloda bin 8 kişinin birden işten çıkarılmasının Bandırma için acı ve ağır bir travma olduğunu dile getirdi. Başkan Pekel sözlerini şöyle sürdürdü:”Sürekli gündemde kalmayı seven ve Bandırma için çok şeyler yaptığı iddiasında bulunan Milletvekili Cemal Öztaylan, bu acı tabloyla ilgili kılını bile kıpırdatmıyor. Pek çok insan bir bölge milletvekili olarak bu krizle ilgili iktidarın çözüm girişimleri konusunda, kendisinden yüreğimize su serpecek sıcak bir mesaj beklerken, onun gündeminde bu konular hiç yok. Temcit pilavı gibi aynı konuları ağzına dolayıp duruyor. Sorunun bu aşamalara gelmeden durdurulması ile ilgili hiçbir girişimini göremedik. Ocaklarına ateş düşen, aileleriyle birlikte yaklaşık 5 bin kişiyi bulan Şeker Piliç işçilerinin seslerini duymazdan geliyor. Bu işsizlerimizin, ne zaman ödeneceği belli olmayan ihbar ve kıdem tazminatlarını sadece beklemek zorunda kalmalarını hiç umursamıyor. İşsizliğin tavan yaptığı, insanların ev kirası, çocukların eğitim giderleri ve temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı ekonomik şartlarda bunca insanın yaşadığı yıkımı hiç ciddiye almıyor, o insanları yok sayıyor. Maaşının hesabını yaparak ev almak için bankadan kredi çeken, buna göre bütçe oluşturanların, bu durumda ne yapacağını hiç hesaba katmıyor. Benzer sorunların başka firmalar ve farklı sektörler için de yaşanabileceği uyarılarını hiç önemsemiyor. Milletvekilimizin öncülüğünde AK Parti hükümetinden kentimiz için büyük önem taşıyan bu sorunun en kısa sürede ve en az hasarla çözülebilmesi konusunda ciddi adımlar bekliyoruz” dedi. –

 

Şeker Piliç, İşten Çıkarılan 745 İşçinin Tekrar İşe Alınabileceğini Açıkladı

 

Merkezi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulu bulunan Şeker Piliç, KAP’a yaptığı açıklamada, işten çıkarılan işçilerden 745’inin ilerleyen dönemlerde tekrar işe alınabileceğini duyurdu.

 

Merkezi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde kurulu bulunan Şeker Piliç, bugün KAP’a yaptığı açıklamada, işten çıkarılan işçilerden 745’inin ilerleyen dönemlerde tekrar işe alınabileceğini duyurdu.

 

Şeker Piliç’ten Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, tasarruf tedbirleri sebebiyle üretimi durdurulan birimlerden 745 kişinin 26 Mart tarihinde işten çıkarıldığı, üretime başlanıldığında bu kişilerin tekrar işe alınacakları belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:   “Şirketimiz, 5 Mart 2013 tarihinde Balıkesir İş Kurumu Bandırma Hizmet Merkezi’ne yaptığımız müracaatla,   İş Kanunu’nun 65. maddesine istinaden üretimi duran birimlerimizdeki çalışanlarımızın ücretsiz izine çıkartılarak, kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmasını istedi. Ancak bu başvurumuza olumlu cevap gelmemesi üzerine, tasarruf tedbirleri düşünülerek, üretimi duran birimlerimizden 18.02.2013 tarihinde 162 kişi, 26.03.2013 tarihinde 745 kişi üretime başlanıldığında tekrar işe alınmak kaydı ile işten çıkartılmış olup, 101 kişi de kendi isteği ile işten ayrılmıştır. Bugün itibariyle çalışan sayımız 373 kişidir. Tüm personelimizin geçmiş dönemlere ilişkin ücret, mesai ve prim alacağı bulunmamaktadır. İşten çıkarılan personelimizin tüm kanuni hakları saklı olup, işten çıkarılma/çıkma dolayısı ile henüz ödeme yapılmamıştır” denildi.

 

Firma, ayrıca KAP’a yaptığı diğer bir açıklamada, 28 Şubat tarihi itibariyle faaliyetlerin yüzde 10’a düşürüldüğünü bildirdi.

 

Öztaylan: Üzerimize Düşeni Yapıyoruz

 

ak-parti-balikesir-milletvekili-cemal-oztayla-4325789_300AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, Şeker Piliç firmasının durumunu değerlendirdi.

 

AK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, Şeker Piliç firmasının durumunu değerlendirdi.

 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Öztaylan, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça’ya seslenerek, “Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Devlet bankaları ile görüşerek Şeker Piliç’in borçlarına karşılık çalışmalar yaptık. CHP milletvekilleri de üzerine düşeni yapsın. Ziyaretinde sanayi esnafının zor durumda olduğunu belirtmiş. CHP İş Bankası’nın ortağı, yönetim kurulunda da temsilcileri var. Bu bakımdan CHP esnafa olan borçların yapılandırılmasında zorlanmaz. CHP esnafın durumunu değerlendirsin” dedi.

 

Şeker Piliç’in iflasını hükümet politikalarına bağlayan Havutça’ya da tepki gösteren Öztaylan, “Şeker Piliç yöneticileri değişik tarihlerde yaptıkları açıklamalarda, bugünlere gelinmesinde girdi maliyetlerinin fiyatlara yansıtılamaması, sel baskınları ve yangın sonrasında tesislerde yapılan yatırımların kısa vadeli kredilerle yapılması, işletme sermayesinin ise kısa vadeli kredileri karşılamaya yetersiz kalmasını gerekçe göstermesine rağmen, Havutça’nın yaşanan süreci hükümetimiz politikalarına bağlaması haksızlıktır. Buradan kendisine sormak istiyorum. Beyaz et sektörünün önemli kuruluşlarından olan Köy-Tur, Özsoylar, Nar Piliç, Özhan Entegre ve Mudurnu’yu kim veya kimler batırdı?” diye konuştu.

 

şeker piliç damızlık açılışı ali bor copyAK Parti Balıkesir Milletvekili Cemal Öztaylan, beyaz et sektörünün 2011 yılında 680 milyon 110 bin dolar ihracatını 2012 yılında yüzde 31,7 arttırarak 893 milyon 815 bin dolara çıkardığını söyledi. Sektörün son 10 yılda hız kazandığının altını çizen Öztaylan, 2001 yılında 592 bin 507 ton olan piliç eti üretiminin 2012 yılı sonu itibariyle 1 milyon 771 bin tona çıktığını açıkladı. Öztaylan, bu gelişmelerin iktidarlarının başarılı politikalarının birer sonucu olduğunu savundu.

 

Beyaz et sektörünün KDV alacaklarının ödenmemesi konusundaki eleştirilerden de bahseden Öztaylan, Maliye Bakanlığı’nda bugüne kadar hiçbir kuruluşun KDV alacağının kalmadığını belirtti.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=39277

Yazan - Mar 31 2013. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
En Yeniler Eskiler
Bildir
şeker mağdurları
Ziyaretçi
şeker mağdurları

biz şeker piliç işçilleri kan kusarken herkes bol bol nutuk atıp nasihat veriyor.Şeker piliçin desteği çok işçinin desteği hiç yok şeker piliçin borçları yapılandırıldı malları koruma altına alındı işçilerin elektriği,suyu kesik icra üzerine icra geliyor bebeler parasızlıktan hastaneye götürelemiyor, öğrenciler okulları bırakıyor kimin umurunda Başkanımız Sedat Pekel’e katılıyor ve herkesin desteğini bekliyoruz.

şeker mağdurları
Ziyaretçi
şeker mağdurları

Eften büften bahanelerle seker piliç çoğu işcisini işsizlik ödeneğinden dahi yararlandırtmıyor son mart maaşının çıkartığına %30 unu tam 1 ay sonra ödedi içerde çalısanınada maaşın hepsini günü gününe yatırdı memurunun 1 tanesinin maaşı 1 işcinin tazminatı kadar niye hep olan askeri ücretliye oluyor madem zor durumda yüksek maaşlı memurlarını niye işten cıkartmıyor her şeyi kayyummun üzerine yıkıyor kayyum verditmiyor kayyum isterse veririz gibi bahanelerle işçiyi oyalıyor bize ödenmeyen işşizlik ödenekleri yoksa yüksek maaşlı memurların cebinemi giriyor iş yerinin bize kastı ne çok iyi bildiğimiz bir kaç isim oraya gidip tabiri caiz ise oradaki memura yalakalık yapıp işsizlik maaşından yararlandıralıcak ken… Read more »