‘Cesur ve Güzel’e hakaret davası


16jhcap

 

 

Övgü Pınar

Roma
Amerikan “Cesur ve Güzel” dizisi, İtalyan Grana Padano peyniri üreticilerini öfkelendirdi.

 

Dizinin bir bölümünde bu peynir türüne “hakaret edildiğini” savunan Grana Padano Konsorsiyumu, ABD’deki avukatlarına dizinin yapımcılarına dava açma talimatı verdi.

 

Türkiye’de “Cesur ve Güzel”, İtalya’da ise “Beautiful” adıyla gösterilen dizinin 28 Nisan’da Mediaset kanalında yayınlanan bölümü İtalya’da tepkiyle karşılandı. Söz konusu bölümde “Charlie Webber” isimli karakter yemek pişirirken, yine bir İtalyan peyniri olan Parmigiano Reggiano (parmesan) yerine yanlışlıkla Grana Padano satın aldığını fark ediyor. Bu durumdan memnun olmadığı anlaşılan Webber “Olamaz Grana Padano almışım! Hemen gidip Parmigiano Reggiano almalıyım” diyor.

160524094954_cheese_624x351_bbc_nocredit

 

Onlarca ülkede 300-500 milyon arası izleyiciye ulaşan bir dizide ürünlerinin bu şekilde “küçük düşürülmesi” üzerine, Grana Padano Konsorsiyumu harekete geçti. İlk olarak, İtalyan kanalında yayınlanan versiyonda tercüme hatası olup olmadığını kontrol eden Konsorsiyum, bu repliğin dizinin orijinalinde de bulunduğunu tespit etti.

 

Bunun üzerine de ABD’deki avukatlarına diziye hakaret davası açarak tazminat talep edilmesi talimatı verdi. Konsorsiyum’dan yapılan açıklamada talep edilen tazminat miktarı belirtilmedi ancak davayı kazanmaları halinde bu paranın bir kısmını hayır işlerine harcayacakları vurgulandı.

 

‘Küçük düşürüldük’

 

Grana Padano üreticileri ve satıcılarını bir araya getiren, bu peynirin doğru şekilde üretilmesi ve “çıkarlarının korunması” için çalışan Konsorsiyum’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Beautiful dizisinde Parmigiano Reggiano’nun övülmesi bizim için sorun değil, çünkü şüphesiz Parmigiano Reggiano dünyada en fazla tanınan ve sevilen İtalyan gıda ürünüdür ve bu da tüm İtalyan yiyecekleri için bir gurur kaynağıdır. Ancak dizinin kahramanının bıkkın bir havayla “Olamaz Padano almışım” demesi bir sorun teşkil ediyor.”

 

Grana Padano Konsorsiyumu Genel Direktörü Stefano Berni de ANSA ajansına yaptığı açıklamada, “Çok üzüldük ve hayal kırıklığına uğradık. Grana Padano gibi güzel ve hakiki bir ürüne karşı bu kadar açık ve haksız şekilde saygısızlık edilmesi, 40.000 kişinin yer aldığı bir sistemin tamamını ve bizim çalışmalarımızı küçük düşürüyor” dedi.

 

Berni, ABD’nin Grana Padano tüketiminde Almanya’nın ardından ikinci sırada gelen büyük bir pazar olduğunu da vurguladı ve “Grana Padano da Beautiful dizisi gibi küresel bir ürün. Bu olumsuz bir mesaj yüz milyonlarca kişiye ulaşabilir” diye konuştu.

BBC


Yazan - 24 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x