İzmir Limanı turist yerine anguslarla canlandı


angus6

 

 

Geçmiş yıllarda dört geminin aynı gün geldiği İzmir Alsancak Limanı, tur iptalinden sonra aylardır büyük bir sessizliğe büründü. Ancak yük iskelesinde ise bu durumun tersine bir hareketlilik yaşanıyor.
Kruvaziyer şirketlerinin lüks yolcu gemilerinin, güvenlik gerekçesiyle seferlerini iptal ettikleri İzmir’e, turist değil ama, canlı hayvan ithalatı kapsamında 3 gemi dolusu, angus cinsi sığır geldi. İzmir Limanı’ndan bu yılın ilk dört ayında, 32 bin angusun ithalatının yapıldığı belirtildi.

 

 

İzmir’e 2016 yılında yapılması planlanan kruvaziyer gemi seferlerinin neredeyse tamamı iptal edildi. Yüzen saray denilen ve her gelişlerinde kente binlerce turist getiren gemilerin rotalarını başka limanları çevirmesi, kente büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bu durumun düzeltilmesi için yapılabilecekler tartışılmaya başlandı.

 

 

Geçmiş yıllarda dört geminin aynı gün geldiği İzmir Alsancak Limanı, tur iptalinden sonra aylardır büyük bir sessizliğe büründü. Ancak yük iskelesinde ise bu durumun tersine bir hareketlilik yaşanıyor. Limana 24 saat içinde Urguay’dan gelen üç gemi ile besi için, angus cinsi binlerce sığır getirildi. Gemiden indirilen anguslar, kamyonlara yüklenenerek Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki besi çifliklerine götürüldü.

angus2

 

CANLI HAYVAN İTHALATI ARTTI

 

 

Geçen yıl, Urugay, Arjantin, Avustralya gibi hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkelerden 10 bin 800 angus, gemilerle İzmir Alsancak Limanı’na getirlirken, bu yıl ise bu sayı, yılın ilk dört ayında 32 bine çıkarak büyük artış gösterdi. Canlı hayvan ithalatındaki artışta, önümüzdeki aylarda vergilerin yükselebileceği beklentisinin ve et tüketiminin artmasının rolü olduğu öne sürüldü.
Deniz Haber Ajansı


Yazan - 26 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x