Kadın Çiftçi Eğitimleri, 2015 dönemi başladı…


unnamed

 

 

 

Halim UTLU

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında, 2012’de imzalanan ”Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği Protokolü” çerçevesinde devam eden projenin, 2015 yılı kadın çiftçi eğitimleri, Bursa Kestel Aksu Köyü’nde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

 

Törene Kestel Kaymakamı Ziya Polat, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bursa İl Müdürü Ömer Çelik, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Mahmut Doğru, Kestel İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Selahattin Erkuş, Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına, çiftçiler,üreticiler ve kadın çiftçiler katıldı.

 

Amaç, farkındalık oluşturmak

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda güvenliği, hayvan ve bitki sağlığı gibi çok farklı alanlarda görev ve sorumluluklarının bulunduğunu,kadın çiftçi eğitimlerinin de bu konuların başında geldiğini belirterek, açılış konuşması yapan İl Müdürü Ömer Çelik, protokol ile kırsal alanda yaşayan ve çiftçilik ile uğraşan kadınları tarımsal konularda bilgilendirmek, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, kişi hak ve özgürlükleri ve benzeri konularda eğiterek, farkındalık oluşturmak istediklerini anlattı.

 

 

unnamed (1)

 

 

2014’de, 81 ile yaygınlaştırıldı

 

Uygulamanın 2013’de pilot olarak seçilen iller, Diyarbakır, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Sakarya’da yapıldığını ve 771 kadın çiftçiye ulaşıldığını, 2014’de de  81 ile yaygınlaştırıldığını söyleyen Çelik, “Yıllardan beri en çok önem verdiğimiz konuların başında çiftçilerimizin eğitim çalışmaları gelmektedir. Bu kapsamda ilimizde kadın üreticilerimizin kurmuş olduğu 30’a yakın dernek bulunmaktadır. Uzun yıllardır kırsal alanda çok aktif rol üstlenen kadın çiftçilerimizin eğitim çalışmalarını yürüten Bakanlığımız,  2012’de yapılan protokol ile eğitim çalışmalarını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği  işbirliği ile yürütmektedir.

 

 

Kadın çiftçi eğitimine, farklı boyutlar kazandırıldı

 

 

Protokol ile toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, kişi hak ve özgürlükleri, sosyal güvenlik vb. gibi konularda eğitimler verilerek farkındalık yaratılmış, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan kadın çiftçi eğitimine farklı boyutlar kazandırılmıştır. Toplumsal kalkınmada ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerde başarı elde edebilmek için kadınlarımızın eğitimli ve bilinçli birer kişi olarak, etkin rol almalarını sağlamak şarttır.

 

Kadın çiftçilerimize tarımsal konularda bilgi ve teknik öğretmek, bilgi ve becerilerini geliştirecek eğitimler düzenlemek, böylece tarımsal üretimin arttırılması, ürünlerin değerlendirilmesi, gıda güvenliği ve toplumsal kalkınmada kadınların daha aktif rol almaları amaçlanmaktadır.” dedi.

 

2015’de, 500 kadın çiftçinin eğitimi hedefleniyor

 

Kestel Kaymakamı Ziya POLAT da şöyle konuştu; “Yerel yönetimler olarak her zaman üreticilerimizin yanındayız. Kooperatifin fiziki şartları iyileştirilecektir. Bina, alet-makina eksiklikleri en kısa sürede giderilecektir. Bu eksiklikler tamamlandıktan sonra, üretim izni, satış ve pazarlama konularına ağırlık vererek ürünlerimizin hak ettiği değeri görmesini sağlayacağız.”

 

Konuşmaların ardından, 2015 yılında 500 kursiyere ulaşması hedeflenen kursların ilki olan, eğitimin ilk ders konusu işlendi. Bir hafta süren (24 Şubat- 02 Mart 2015)  kadın çiftçi eğitimi sona erdi.

 


Yazan - 3 Mart 2015. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x