İstanbul’un gıda kaynağı Kandıra olacak


Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde kurulması planlanan gıda ihtisas organize sanayi bölgesi, 14 milyonluk nüfusuyla gıda ihtiyacı her geçen gün artan İstanbul’a kaynak olacak.   Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan yaptığı açıklamada, Kandıra’nın çok eski bir yerleşim yeri olduğunu, Osmanlı İmparatorluğunun ilk yıllarına kadar geçmişi olan ilçenin ”imparatorluğun mutfağı” olarak anıldığını söyledi. Geçmişte ilçenin hizmet almadığını, adeta unutulmuş bir ilçe görüntüsü verdiğini belirten Kan, ”144 yıllık bir belediye geçmişi olmasına rağmen ilçemiz, gelişmişlik, kalkınmışlık bakımından Cumhuriyet döneminden nasibini çok fazla alamadı” dedi.

Kaybedilen zamanın kısa zamanda geriye alınması için Cumhuriyet tarihinden bu güne, geçmişte kalan kaybedilmiş yılların kısa zamanda kazanılacağını beklemediklerini ancak son yıllarda hissedilebilir bir kalkınma hamlesi başlatıldığına işaret eden Kan, şöyle konuştu:

”Geçmişte Kandıra’da, köylerde yaşayan üç kardeşten biri köyünde kalır, diğerleri iş bulmak için şehre göç ederdi. İlçe, tarım alanında yoğun bir uğraşı içinde bulunuyor ve sanayi yok. İş sahası olmayınca Kandıralılar, İzmit’e göç etmiş. İstihdamla ilgili sorunun çözülmesi için tek hedefimiz vardı. İlçenin özelliklerine uygun sanayinin geliştirilmesi gerekiyordu.

İlçenin kontrollü nüfus alması hevesi ve hedefi içindeydik, bunu da başardık. Kandıra-İzmit arasında F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinin olduğu bölgede Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GİOSB) kurulacak. Yakın gelecekte GİOSB ile Kandıra’nın sınırlarındaki 325 köyde ikamet eden vatandaşımızın istihdam sorunu ortadan kalkacak”

 Karpuz marka ürün olma yolunda

Cengiz Kan, 2008 yılında inşası tamamlanan Arıklar sulama göletiyle ilçedeki tarımın güçlendiğini dile getirerek, ilçede işgücü ve hammadde bulunduğunu, tek eksiklerinin ürettiklerini pazarlamak olduğunu, o eksiğin de GİOSB’la giderileceğini kaydetti.

 Kan, şöyle devam etti:

”Osmanlı’nın mutfağı olan Kandıra’da gıdalar işlenerek, Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılacak. İstanbul’un sınırında olan Kandıra’nın pazara hakim olması gerekir.

GİOSB, başta İstanbul gibi büyük bir metropol olmak üzere bölgenin talebini karşılayacak ve bununla kalkınacak. Karadeniz sahilinde geçmişte fındık yoğun bir ekim olmuş, Arıklar sulama göletinin çevresine verdiği güç, vatandaşı ikinci ve üçüncü ürüne yöneltti.

Karpuz, Kandıra için bir marka ürün oldu. Çiftçimiz, en kaliteli, en lezzetli, aşısız karpuzu topraklarında üretiyor. Kandıra karpuzunun Türkiye’de tanınmaya başlandığını görüyoruz. Barbunya, kabak ve lahanayla ilgili çalışmalar var. Çiftçimiz, hızlı bir şekilde eğitiliyor.

Yakın gelecekte pazara gidecek ürünün ambalajı dahi planlandı, vatandaşımız bilinçli şekilde pazara girmeyi hedefledi. Kandıra’da kalkınmayı tarım üzerinden gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. GİOSB’daki fabrikalara ürün yetiştirmek üzere vatandaşımız tarafından meyve bahçeleri oluşturulmaya başlandı. Talep arttı.

20-30 yıl önce yoğun olan meyvecilik bitmiş durumda ancak elma, armut ve çilek bahçeleri yeniden kurulmaya başlandı. GİOSB’de meyve suyu, kuruyemiş, gıdaya yönelik fabrikalar olacağından, oralara şu anda Kandıra’nın her tarafına ekim yapsanız bile oradaki pazara ürün yetiştirmek mümkün olmayacak. Geçmişte iş bulmak amacıyla ilçemizi terk edenleri bu sayede kontrollü bir şekilde geri almak istiyoruz.”

Vatandaşın hayvancılıkla olan ilgisini, çalışmasını sürekli desteklediklerine dikkati çeken Kan, Kandıra’da açık besi alanlarıyla hayvancılık faaliyetlerinin arttığını vurguladı.

İl genelindeki hayvancılığın üçte ikisinin Kandıra’da gerçekleştiğine dikkati çeken Kan, Kandıra-Kaynarca arasında, Adapazarı, Ağva-Şile bölgelerine de hizmet edecek hayvan pazarı oluşturduklarını sözlerine ekledi.

 Kandıra GİOSB

Yaklaşık bin 940 dönüm arazi üzerine kurulacak Kandıra GİOSB, Türkiye’nin ve dünyanın ilk Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olacak. Üçüncü boğaz köprüsü güzergahına çok yakın olan, İstanbul’a 45, İzmit’e 20 kilometre mesafedeki Kandıra GİOSB’nde ilk etapta 64 firma yatırımcı olarak fabrikalarını inşa edecek.

 


Yazan - 4 Mart 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x