“Kayıp-kaçak tüketiciye yansıtılmıyor”


486557-1

 

Bakan Albayrak, her bir bölge için hedef kayıp-kaçak oranlarının belirlendiğini belirterek ek maliyetlerin hiçbir şekilde tüketicilere yansıtılmadığını açıkladı.

 

 

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, düşük performanstan dolayı gerçekleşen yüksek kayıp-kaçak düzeyinin yol açtığı ek maliyeti dağıtım şirketlerinin üstleneceğini, bu ek maliyetlerin hiçbir şekilde tüketicilere yansıtılmadığını bildirdi.

 

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı, her bir bölge için hedef kayıp-kaçak oranlarının belirlendiğini belirterek şöyle dedi:

 

“Böylece, tüketicilerin daha düşük kayıp-kaçak bedeline maruz kalmaları sağlanırken bu hizmeti yerine getiren dağıtım şirketlerine de riskler yüklenmiştir. Bu kapsamda, verilen hedefler şirketlerin performansları da dikkate alınarak belirlenmiş olup performans düzeyi yüksek olan şirketlerin ödüllendirilmesini, performans düzeyi düşük olan şirketlerin ise cezalandırılmasını temin edecek bir mekanizma dahilinde hedef kayıp-kaçak oranları belirlenmiştir. Nitekim düşük performanstan dolayı gerçekleşen yüksek kayıp-kaçak düzeyinin yol açtığı ek maliyeti dağıtım şirketleri üstlenecektir. Bu ek maliyetler hiçbir şekilde tüketicilere yansıtılmamaktadır.”

 

Enerji Bakanı Albayrak, kayıp kaçak oranlarının azaltılması konusunun öncelikli hedeflerin başında geldiğini, bu alandaki yoğun çalışmalar ve alınan tedbirler neticesinde ülke genelinde kayıp kaçak oranlarının yüzde 23-25 düzeylerinden yüzde 14-15 düzeylerine kadar düşürüldüğünü söyledi.

 

Kayıp-kaçak gerçekleşme ortalamaları

 

Enerji Bakanı Albayrak, yıllar itibarıyla kayıp-kaçak gerçekleşme ortalamaları hakkında da bilgi verdi.

 

Buna göre kayıp-kaçak gerçekleşme ortalamaları 2007’de yüzde 15,0, 2008’de yüzde 14,7, 2009’da yüzde 15,3, 2010’da yüzde 14,7, 2011’de yüzde 15,7, 2012’de yüzde 15,1, 2013’te yüzde 15.9, 2014’te yüzde 14,6, 2015’te yüzde 14,1.

 

Kaynak: ANKA


Yazan - 15 Eylül 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x