“Kıl Keçisi Kırkım Şenliği”


“Kıl Keçisi Kırkım Şenliği”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karaburun Belediyesi işbirliği ile bu yıl sekizincisi düzenlenen “Kıl Keçisi Kırkım Şenliği” Karaburun da düzenlendi.Oda Başkanımız H.Gökhan Özdemir’in jüri üyesi olduğu şenlikte yarım adanın geleneksel kültürünün önemli motifleri arasında yer alan Yörük kültürünün yüzlerce yıllık geleneği sürdürülmeye çalışılıyor.

Bölge halkı için ekonomik değeri büyük olan kıl keçisinin tanıtılması ve iyileştirilmesi, Anadolu’ nun saf ırklarından olan kıl keçisinin korunması, keçilerin yaz mevsimine hazırlanması için imece usulü ile kıllarının kırkılması işlemleri yapılarak, oğlak, teke ve keçi kategorilerinde en iyiyi yetiştiren üreticilere jüri tarafından birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri takdim edildi. Etkinlikte yöreye özgü keçi sütü, keçi peyniri çeşitleri ve yöresel ürünler katılımcıların tanıtımına sunuldu.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu


Yazan - 10 Temmuz 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x