Kış turizminin gözdesi: Cağ Kebabı

Sosyal medyada paylaş.

521257

 

 

 
Erzurum ve Kars başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan cağ kebabı, bölgenin önemli gelir kaynaklarından kış turizmine de zenginlik katıyor.

 

 

Doğu Anadolu meralarında doğal beslenen koyunlardan elde edilen etin, sinirlerinden temizlendikten sonra ustaca terbiye edilmesinin ardından yatık şişe dizilerek odun ateşinde pişirilmesiyle yapılan cağ kebabı, kış turizm sezonunun açılmasıyla daha fazla aranan bir lezzet haline geldi.

 

 

i

Yaz mevsiminde 2 bin 500 rakımlı meralarda kekik ve çeşitli otlarla beslenen koyun, kuzu ve keçi etinden yapılan cağ kebabının, kış mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer aldığını ifade eden Çakal, havaların soğuması ve kış turizm sezonunun açılmasıyla cağ kebabına rağbetin de arttığını dile getirdi.

 

 

Çakal, bu durumun cağ kebabının eşsiz lezzetinin yanı sıra insana soğuk havada güç katmasından kaynaklandığını ifade ederek, “Kış mevsiminde cağ kebabı yiyenin içi ısınıyor, vücudu güçleniyor ve hastalıklara karşı daha dirençli oluyor. Kayak merkezine gelen kayak tutkunları, bu kebabı yemeden gitmiyor. Bu nedenle kebabın tüketimi bu aylarda artıyor. Biz her gün bir, iki koyunu cağ kebabı için hazırlıyoruz” diye konuştu.

 

 

Şişe dizili servis usulüyle de ilgi çeken cağ kebabının lezzet sırları hakkında da bilgi veren Çakal, şunları kaydetti: “Cağ kebabında kullanılacak küçükbaş hayvanlar, meralarda özel olarak besleniyor. Et kesimden sonra bir gün bekletilir ve kemiklerden ayıklandıktan sonra sinirleri alınır. Soğan, yoğurt ve karabiberle terbiye edilen et, yine üç gün dinlendirildikten sonra şişe dizilir. Ardından özel yapılan ocakta yakılan odunun közünde hafif ısıda pişirilir.”

 

 
Erzurum ve Kars başta olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan cağ kebabı, bölgenin önemli gelir kaynaklarından kış turizmine de zenginlik katıyor.

 

AA


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=84647

Yazan - Ara 31 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |