Köln’de Darbeye Karşı Demokrasi


00011699947

‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla TSİ 16.00’da başladı

 

 

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler, Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi için Almanya’nın Köln kentinde bir araya geliyor.

 

Darbeye Karşı Demokrasi Platformu’nun Köln’deki Deutzer Werft meydanında organize ettiği miting, yerel saatle 15.00’te (TSİ 16.00), İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler de meydanı doldurmaya başladı.

 

 

Mitinge 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

 

Etkinlikte, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Paris ve Münih’teki saldırılarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulacak.

 

Yaklaşık 100 derneğin destek verdiği Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’nde Almanca ve Türkçe ortak bildiri sunulacak.

 

Yerel saatle 15.30’da şehitlerin isimlerinin okunmasının planlandığı mitingde, ayrıca Münih ve Ansbach saldırılarında hayatını kaybedenler de anılacak.

 

601639

 

 

Sanatçı Uğur Işılak’ın seslendireceği iki şarkının ardından saat 16.20’de TBMM ortak deklarasyonu okunacak ve saat 16.30’dan itibaren konuşmacılar sahneye çıkacak. (AA)

Her kesimden çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılacağı mitingde, Türk, Alman ve Avrupa Birliği bayrakları dalgalanacak.

 

‘VATAN SANA CANIM FEDA’ SLOGANLARI

 

Mitinge gelenler arasında Almanya’nın hemen her kentinden insan var.

Ayrıca mitinge farklı ülkelerden de katılımın yoğun olması beklenirken, Belçika’dan saat 12.00 itibarıyla Köln’e giden otobüslerin kaldırıldığı bildirildi.

 

Meydanda Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İsviçre başta olmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından gelen Türkleri görmek mümkün.

 

Mitingde demokrasinin desteklenmesi yönünde mesajlar verileceği, sık sık ‘Vatan sana canım feda’ sloganlarının duyulmakta olduğu da öğrenildi.

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

 

Köln aynı gün hem “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” hem de 4 karşı gösteri gerçekleşecek.

 

Özellikle Köln’e girişlerde sıkı kontrollerin yapıldığı, polislerin bazı noktalarda durdurma yaptığı ve meydana araçların yaklaştırılmadığı ifade edildi.

 

Köln Emniyet Müdürlüğü, Türkiye kökenli ve Türkçe bilen polisleri bu mitingler için özel görevlendirdi.

Köln polisi ayrıca bütün gün hizmet verecek 0221/229-7777 numaralı bir telefon hattı açtı.

 

Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies, mitinglerin huzur içinde yapılmasını sağlamak için tatilini yarıda keserek İtalya’dan dönmüştü.

 

Emniyet Müdürü Mathies, sosyal medya üzerinden Türkçe yaptığı açıklamada, “Birbirinden tamamen farklı siyasi fikirlere sahip kişilerin karşı karşıya geleceğinin ve toplantı katılımcılarının çok duygusal olacağının bilincindeyiz. Her türlü şiddete ve şiddet çağrısına karşı polis tüm kararlılığıyla müdahale edecektir” uyarısında bulundu. Dün yapılan basın toplantısında ise, Mathies, göstericilerin karşı karşıya gelmemesi için ellerindeki tüm imkanları kullanacaklarını söyledi. (DHA)

 

Yaklaşık 3 bin polisin görev alırken, tomalar da yollarda hazır bulunuyor.

00011699963

Türkiye’den Almanya’nın kararına sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Köln’de gerçekleştirilen Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın videokonferans ile katılmasının Alman mahkemesi tarafından engellenmesiyle ilgili açıklamada bulundu. “Kabul edilemez bir durum” ifadesini kullanan Kalın, “Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz” dedi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik de Alman mahkemesince verilen kararın demokratik değerlere aykırı olduğunu belirtti. Köln’deki mitinge, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan binlerce Türk katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Almanya’nın Köln kentindeki “Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi” ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

– Bugün Almanya’nın Köln kentinde farklı siyasi parti temsilcileri, onlarca STK ve binlerce Türk ve Alman vatandaşının katılımıyla yapılacak olan ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’ne Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yoluyla katılmasının Alman makamları tarafından engellenmesi yoluna gidilmesi, kabul edilemez bir durumdur.

– FETÖ’nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz.

– Geçmişte bölücü terör örgütünün eylem ve gösterilerine sessiz kalan makamların, darbe karşıtı bir demokrasi mitingini ‘şiddet olayları çıkabilir’ gibi bir gerekçeyle zan altında bırakmaya ve engellemeye çalışması kabul edilemez. Güvenlik tedbirleri, demokrasi mitingini düzenleyenlere değil, terör örgütü yanlılarına ve demokrasi karşıtı provokatörlere karşı alınmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 


Yazan - 31 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x