Konya Tarım Fuarı’nı açıldı

Sosyal medyada paylaş.

Konya Tarım Fuarı açıldı

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Konya 12. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın açılışında, “Türkiye’de tarımsal verimlilik, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttı” dedi.

 

Bakan Eker, Konya Ticaret Odası-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki Konya 12. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın açılışında, Türkiye’de tarımsal verimliliğin, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttığını söyledi. Endonezya Tarım Bakanı Dr. Ir Suswono Mma da katıldığı açılışta Bakan Eker; fuarların en son teknolojilerin insanlarla buluştuğu, sektör paydaşlarının bir araya geldiği, ticari bağlantıların yapıldığı önemli etkinlikler olduğunu belirtti. Fuarda, son geliştirilen teknoloji ve ürünlerin sergilenmekle kalmadığını, 20’den fazla ülkeden gelen firmaların temsilcilerinin ticari faaliyetlerle ilgili görüşmeler yaptığını ifade eden Bakan Eker, Konya’nın bu anlamda bir buluşma noktası olduğunu bildirdi.

 

Konya Tarım Fuarı açıldı

Bakan Eker, Konya Fuarı’na Endonezya Tarım Bakanının katılmış olmasının özellikle tarımsal ilişkilerin daha iyi noktalara gelmesine vesile olacağını bildirdi. Bakan Eker, bu tür etkinlikleri, fuarları sektör için önemli gördüklerini, geliştirilen teknolojik ürünlerin, girdilerin, bu fuarlar aracılığıyla tanındığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Fuarlar, firmaların birbirleriyle daha iyi yarışacakları rekabet ortamına vesile oluyor. Biz Türkiye’de birçok tarımsal faaliyetin insanlığın tarihiyle başladığını biliyoruz. Yeryüzünde bugün milyarlarca insanın temel gıda maddesini oluşturan buğday başta olmak üzere birçok zirai ürünün anavatanı Türkiye. Türkiye’de tarımsal verimlilik, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttı. Türkiye’de hamdolsun bitkisel üretim değeri, tarımsal üretim değeri, hayvancılıkla birlikte 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıktı. Aynı alanda biz 23 milyar dolarlık üretim değeri yerine artık 62 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ediyoruz. Bu, uygulanan politikalarla, projelerle ve destekleme politikalarıyla sağlanıyor.”

 

Bilgi ve teknolojinin tarımın olmazsa olmaz girdileri olduğunu anlatan Bakan Eker, “Biz Türkiye’de çiftçi daha çok mekanize olsun, verimliliğini artırsın diye, çiftinin kullandığı 30’un üzerinde tarımsal alet ve makineyi 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren destekleme kapsamına aldık. Bugün de devam ediyor. Bugüne kadar yüzbinlerce makine ekipman projesine destek verdik” diye konuştu. Bölgeyi, tarımsal inovasyonda, gelecek yüzyılın en önemli gündemi olan kuraklık ve küresel iklim değişikliği noktasında bir AR-Ge merkezi haline getirmeyi planladıklarını dile getiren Bakan Eker, o nedenle de dünyada örneği 2 tane olan bir kuraklık test merkezinin Konya’da kurulduğunu aktardı. Bakan Eker, “Kuraklığa mukavim bitki çeşitlerini geliştirilmesi bizim gündemimizde ve kuraklık test merkezi bu nedenle çok önemli” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Eker, Endonezya Tarım Bakanı Dr. Ir Suswono Mma ve diğer protokol üyeleriyle kurdeleyi keserek Konya Tarım Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Eker ardından, stantları gezerek firma yetkililerinden sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=60151

Yazan - May 27 2014. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı