Kredi kartı faizleri 1 Ekim’de artıyor


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kredi kartı faizleri için yeniden bir düzenleme yapıldı. TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2,02’den 2,25’e çıkarıldı. Ayrıca kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı da yüzde 2,52’den 2,75’e çıkarıldı. Yeni faiz oranları 1 Ekim 2018’den itibaren uygulanacak. Tebliğ, 20 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

20 Eylül‘de yapılan tebliğin 5’inci maddesindeki değişiklik uyarınca da, TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 2,52’den 2,75’e,  yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranı ise yüzde 2,12 iken 2,30 olarak yeniden belirlendi.

 

Merkez Bankası ayrıca kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek olduğunu belirterek “Kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

 

 


Yazan - 20 Eylül 2018. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x