Küba’da 8 milyon yumurtayı çalanlara hapis


_81641245_026231096-1

 

Küba’da 8 milyon yumurtayı çeşitli üreticilerden çalıp piyasaya satan devlet memurları ve buna göz yuman toplam 18 resmi görevli için 5 ile 15’şer yıl arasında hapis istendi.

 

Küba’nın Granma  gazetesinde çıkan habere göre 19 devlet memuru sahte belge ve makbuzlarla bu yumurtaları el altından piyasaya sürmüştü. Cuma günü yapılan duruşma sonrası bu kişiler hapse yollandı. Gelir düzeyinin az olması yüzünden ülkenin resmi dairelerinde ve özel şirketlerinde özellikle sahte fatura ve belgelerle çeşitli yolsuzluklar yapıldığını belirten gazete son 6 yıldır bu yolsuzlukların üzerine gidildiğini belirtti.

 

Başkan Raul Castro 2009 da başlatılan anti-yolsuzluk hareketi neticesinde birçok irili-ufaklı çeteyi yok etmiş ve bu yolsuzlukların ülkede bir kanser gibi çoğalmasının önüne geçilmesi gerektiğini söylemişti. Küba’lı yetkililer çetenin bu yolsuzluğu Ocak ve Ekim 2012 tarihleri arasında yaptıklarını ve yolsuzluğun Küba için boyutunun 350.000 Amerikan Doları olduğunu belirttiler.

 

Amerika-Küba ilişkilerinin düzelmeye başlaması ile ülkede ciddi bir tarım yenilenmesi öngörülüyor.


Yazan - 22 Mart 2015. Kategori DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x