Madeni 5 euro tedavüle girdi


0,,19186382_303,00

 

En büyük madeni paranın 2 euro olduğu Almanya’da dünden itibaren 5 eurolar da dolaşıma girdi. Almanya’nın simgesi kartal ve dünya gezegenini temsil eden mavi bir halka taşıyan paralar büyük ilgi gördü.

 

Federal Maliye Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, 14 Nisan tarihinden itibaren madeni 5 eurolar, Deutsche Bank’ın yanı sıra pek çok bankada daha tedavüle girdi.

 

 

 

Madeni 5 euroya ilgi büyük

 

 

Bir yüzünde Almanya’da federal devletin simgesi kartal figürü bulunan madeni 5 euronun diğer yüzünde de dünyayı temsil eden mavi halka, onun içerisinde ise Avrupa ve Afrika’nın merkezde görüldüğü dünya haritası bulunuyor. Mavi halka ile dış halka arasında ise çeşitli gezegenler göze çarpıyor.

Yeni madeni paranın sahteciliğe karşı çok özel bir teknoloji ile basıldığı bildirildi. Demir 5 euronun dış halka ve iç kısmı arasında, ışık geçiren polimer bir halka kullanıldı.

0,,19189265_401,00

 

Madeni 5 Euro’yu edinmek isteyenler Frankfurt’ta kuyruğa girdi

 

Madeni 5 eurolardan ilk etapta 22,5 milyon adet basıldığı açıklandı. Bunlardan özel üretim olan 250 bininin koleksiyoncular tarafından şimdiden satın alındığı açıklandı.

Almanya’da şimdiye kadar 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 centlerin yanı sıra 1 ve 2 euro madeni paralar tedavüldeydi. 5 euroların Almanya dışındaki AB ülkelerinde basılması beklenmiyor.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa/DW/BÖ/HS


Yazan - 16 Nisan 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x