Mardin Kızıltepe’de Yumurta Çiftliği Kuruldu

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Güneydoğu’nun ikinci büyük yumurta çiftliği kuruldu.  
 
Günlük 70 bin tavuk yumurtası üretip satmayı hedefleyen girişimci Cebrail Dinler, amacının bu rakamı 2 katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Kızıltepe’ye 13 kilometre uzaklıkta olan çiftlik, 1500 metrekaresi kapalı toplam 20 dönümlük arazi üzerinde kurulan çiftlikte 70 bin 87 tavuk bulunduğunu belirten Cebrail Dinler, çiftlikte sadece yumurta üretimi yapıldığını kaydetti. Bu işle uğraşan arkadaşından esinlenerek girişimde bulunan Dinler, “Bölgede olmayan bir sektör, düşündüm baktım ki biz yüzlerce km uzaklıktaki çiftliklere mısır gönderiyoruz. Oradan da yumurta alıyoruz, Kayseri, Konya, Ankara, Malatya’dan alıyoruz.8 ay boyunca Egede, İç Anadolu da araştırmasını yaparak kurdum.” ifadelerini kullandı.

Çiftliği 2,5 milyon liraya yaklaşık üç buçuk ay içerisinde kurduğunu söyleyen Dinler, “Geldim buraya 2,5 milyon lira maliyet çıkardım. Dicle Kalkınma Ajansına Başvurdum buradan paketleme, servis ve inşaata yaklaşık 263 bin TL hibe desteği çıktı. üç buçuk ay içerisinde faaliyete geçti. Hem bölge ekonomisine, hem de çocukların sağlıklı gelişimine destek vermek için çiftliğini kurdum.” diye konuştu.

Yurt dışı ve yurt içine pazarlamayı düşünen Dinler, “Burada iki iki firma talepte bulundu, yurt dışı olarak şimdilik Irak’a ihraç etmeyi düşünüyoruz. Bizimle çalışmak isteyen firmalara kapımız açık. Buradan bütün iş adamlarına tavsiye ediyorum.” dedi.(cihan)

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=8140

Yazan - Ara 18 2010. Kategori TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

2 yorum - “Mardin Kızıltepe’de Yumurta Çiftliği Kuruldu”

  1. lokman

    bu çiftliğın telefonu falan nerde naasıl irtibata geçecez yetkili kişilere

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |