Mayzem İle Expo 2016 İşbirliği


 

YAŞLI TEYZE HORON TEPTİ (İHA/BURSA-İHA)

 

 

 

Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi’nin (MAYZEM) 136. Yönetim Kuruluna katılmak üzere Antalya’ya gelen heyet, EXPO 2016’yı ziyaret etti. Merkezin başkanlığını yürüten Doç. Dr. Masum Burak, MAYZEM’in özellikle bahçecilik ve biyoçeşitlilik konusunda EXPO 2016 ile örtüşen çalışmaları olduğuna dikkat çekerek, “Ziyaretimizde MAYZEM ile EXPO arasında nasıl bir işbirliği sağlayabiliriz konusuna yoğunlaştık” dedi.

 

 

 

Gıda, tarım, balıkçılık ve kırsal kalkınma konularında araştırma, eğitim ve yayın çalışmaları yapan, 13 ülkenin üye olduğu Milletlerarası Akdeniz Yüksek Zirai Etütler Merkezi (MAYZEM), 52 yılık tarihinde Yönetim Kurulu Toplantısını ilk kez Türkiye’de gerçekleştirdi. MAYZEM Başkanlığına seçilen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak’ın girişimiyle Antalya’da düzenlenen toplantıya, MAYZEM’in stratejik, politik, mali ve idari konularda karar alan organı olan Yönetim Kurulu üyeleri ve delegeler katıldı. Yaklaşık 40 kişilik heyet, Aksu’da bulunan EXPO 2016 Antalya sergi alanını da ziyaret etti.

 

 

 

EXPO 2016 Antalya Ajansı eski Yönetim Kurulu üyesi olan MAYZEM Başkanı Doç. Dr. Masum Burak ve beraberindeki heyeti, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ağırladı. Kök, heyete EXPO 2016 Antalya projesi ve sergi alanı hakkında bilgi verdi. Heyet daha sonra sergi alanını gezerek incelemelerde bulundu.

 

1962’den bu yana MAYZEM üyesi olan Türkiye’nin ilk kez başkanlık görevine seçildiğini söyleyen Burak, “Bu merkez yılda 2 kez Yönetim Kurulu Toplantısı yapıyor ancak Türkiye bugüne kadar bu toplantılara hiç ev sahipliği yapmamış. Göreve gelmemin ardından 136. Yönetim Kurulu Toplantısını Türkiye’de yapmayı teklif ettim ve13 üye ülkeden ve Genel Merkezden gelen delegeleri Antalya’da ağırladık. Bu kapsamda da EXPO 2016’yı ziyaret ettik” dedi.

 

 

 

MAYZEM’in özellikle bahçe ve biyoçeşitlilik alanında yaptığı çalışmaların, EXPO 2016 ile örtüşen ortak noktaları olduğuna dikkat çeken Burak şunları söyledi;

 

“MAYZEM ve EXPO arasında nasıl bir işbirliği sağlarız onu araştırdık. Enstitü müdürlerimiz notlarını aldılar. Biyoçeşitlilik konusunda belki Avrupa Birliği’ne proje sunabiliriz, çeşitli çalıştaylar yapabiliriz. Burası biliyorsunuz zengin bir bölge. Türkiye de çok zengin bir biyoçeşitliliğe sahip. Bu zenginliği EXPO 2016 üzerinden Akdeniz ülkeleriyle paylaşacağız.”

 

 

 

Heyetin EXPO 2016’dan çok etkilendiğini söyleyen Burak, EXPO’nun ülke bahçeleriyle, biyoçeşitliliğiyle, kule ve kongre merkeziyle misafirler üzerinde şaşırtıcı bir etki yarattığına dikkat çekti. Burak, Türkiye’nin tanıtımını EXPO 2016 Antalya aracılığıyla yapmaya devam edeceklerini de ifade etti.


Yazan - 2 Haziran 2016. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x