Menderes’te “Zeytinde Budama Eğitimi” Alan Kadın Çiftçiler Sertifikalandırıldı


​İzmir’de, Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi kapsamında düzenlenen Zeytinde Budama Kurslarına katılan ve verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan 56 üretici sertifikalarını aldı.

Menderes İlçe Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen kurslarda, zeytinde budama konulu eğitimler verildi. Kursiyerlere zeytin ağacının fizyolojisi, budamanın amacı, budama zamanı, budama tekniği, budama şekilleri 32 saatlik eğitimlerde uygulamalı olarak anlatıldı.

Eğitimler sonrasında yapılan sınavda başarılı olan 56 kursiyer, düzenlenen törende sertifikalarını Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, Menderes İlçe Müdürü Engin Altunoğlu’nun elinden aldı.

Sertifika töreninde konuşan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş; “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında, 3 yıldır Bakanlığımıza gönderdiğimiz ve kabul edilen projeleri başarıyla sonlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl kabul edilen, Menderes ve Selçuk İlçesinde Mandarinde Biyoteknik Mücadele ile ilgili bir projemiz var. Yıl içinde bu projeyi de tamamlayacağız. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadın çiftçilerle ilgili her türlü projeye pozitif ayrımcılık tanıyor. Biz de İzmir olarak Kemalpaşa’da kadın çiftçilerle ‘Kadın Çiftçi Kültür Sanat Etkinlikleri’ adında bir proje yürütüyoruz. Yine İzmir Ticaret Borsası’yla birlikte yürüttüğümüz ‘Başarılı Kadın Çiftçi Hikâyeleri’ adında bir projemiz var. Yürüttüğümüz bu projelerin karşılık bulması ve hem sahada çiftçilerden aldığımız tepkiler hem de kadınlarımızın mutluluğunu, verilen değerin karşılık bulduğunu görmek bizim için mutluluk verici” dedi. Kadın çiftçilerin budama eğitimi alması noktasında yapılan bu eğitimin bir ilk olduğunu belirten Ateş, kursa katılan ve başarı gösteren bu kadınların yeni eğitimler yapılması için çok istekli olduklarını belirterek “bitkisel üretimin diğer konularında da yeni kurslar açacağız. Bu kadınları bu kadar istekli ve hevesli görünce adım atmamamız mümkün değil” dedi.

Kursiyerlere sertifikalarını veren Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki; “ilçemizde kadınların bu kadar güzel işler yaptığını görmek ve tarımda başarılarına şahit olmak bizler için onur verici, hepinizle gurur duyuyorum” dedi.

Zeytinde budama eğitimlerinin verilmesinde ilçe personeliyle birlikte özverili bir şekilde çalışmalar yapan Menderes İlçe Müdürü Engin Altunoğlu ise emeği geçen herkese teşekkür ederek “tarımda eğitimin önemini hiçbir zaman unutmamalıyız. Menderesli kadınlar aldıkları bu eğitimlerle tarımda, budamada artık bilgilerini konuşturacaklar” dedi.


Yazan - 12 Şubat 2018. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x