Metro’da taraflar anlaştı


grevgrev

 

Önceleri anlaşmazlıkla sonuçlanan 6. dönem toplu iş sözleşmelerinde Metro Türkiye ile Sosyal İş Sendikası arasında anlaşma sağlandı.

 

 

 

Metro Türkiye ve Sosyal-İş arasında Mart 2016’dan beri yürütülen 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 3 Eylül 2016, Cumartesi günü tarafların mutabakatı ile imzalandı. Metro Türkiye Genel Müdürü Kubilay Özerkan anlaşmayla ilgili şu ifadeleri kullandı: Bu anlaşma ile 4500 çalışanımız yeni haklar ve yeni bir çalışma düzeni ile sektöre örnek teşkil edecek bir anlaşmaya kavuşmuş bulunmaktalar.

Bu sonuca ulaşılmasında büyük gayret gösteren Sayın Sosyal İş Sendikası Başkanı ve yöneticilerine, 33 iş yerimizden görüşmelere katılan işçi baş temsilcilerimize, Metro Toptancı Market’i temsil eden değerli arkadaşlarıma ve en önemlisi bütün bu süreç içerisinde sağduyu ile davranan 4500 çalışanımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

 

 

 

 

NE OLMUŞTU?

 

DİSK’e bağlı Sosyal İş ile Metro Grossmarket arasında süren 6. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Sendika ile işveren arasındaki görüşmelerde 41 maddede anlaşmaya varılsa da taraflar parasal hakları düzenleyen maddelerde anlaşmaya varamamıştı. Metro işvereninin “yılda 4 ikramiye” hakkını, 2015 yılı ücretine giydirmeyi teklif etmesi sendika tarafından kabul görmedi. Görüşmelerde, arabulucu aşamasından da anlaşma çıkmaması üzerine sendika grev ilanı kararı aldı.

 

 


Yazan - 4 Eylül 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x