Midye ihracatına AB engeli

Sosyal medyada paylaş.

566_kum_midyesi

 

Kum midyesi, kara midye, istiridye, akivades ve kidonyadan oluşan çift kabuklu yumuşakça ailesi Türkiye’den AB’ye geçiş yapamayacak.

 

 

Avrupa Birliği (AB), özellikle dolma yapımında kullanılan kara midyesi başta olmak üzere Türkiye’nin yaptığı çift kabuklu yumuşakça ihracatına vize vermedi. Geçtiğimiz yıl ağır metal ve bakteri içeren bu ürünlerin ihracatını bir yıllığına askıya alan AB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı önlemlerle de ikna olmadı.

 

Bir yıl daha yasak

 

İhrcat yasağı, AB Gıda ve Veterinerlik Ofisi heyetinin Türkiyeye gelerek yerinde inceleme yapabilmesi için bir yıl daha uzatıldı. Buna göre, FVO heyeti önümüzdeki aylarda ülkemize gelerek bir rapor hazırlayacak. Bu rapor AB Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü tarafından onaylanırsa, ihracat tekrar başlayacak.

 

Karar tarife dışı

 

Türkiye’nin AB’ye yaptığı 3,5 milyon dolarlık çift kabuklu yumuşakça ihracatının 565 milyon dolarlık toplam su ürünleri ihracatı içinde çok büyük yer tutmadığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, yine de bu engeli tarife dışı olarak gördüklerini söyledi.

 

SEZEN ÜNÜVAR – BUGÜN GAZETESİ


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=65572

Yazan - Ağu 30 2014. Kategori GIDA, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |