Mısır, gıda ihracatçıları için cazip pazar


Halk, gelirinin yüzde 44’ünü gıdaya harcıyor.

 

Mısır Seferberlik ve İstatistik Kurumu Başkanı Ebubekir el-Cüneydi, Mısır halkının gelirinin yüzde 44’ünü gıdaya harcadığını, gıda ihtiyaçlarının yüzde 50’sini ithal ettiklerini, bu nedenle Mısır’ın gıda ihracatı için cazip bir pazar olduğunu belirtti.   Cüneydi AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Halk, gelirinin yüzde 44’ünü gıda ürünlerine, yüzde 17,5’ini emlak, elektrik, su ve yakıta, yüzde 5,6’sını da sağlık harcamalarında kullanıyor. Mısır, gıda sanayisinde cazip bir pazardır. Biz gıda ihtiyacımızın yüzde 50’sini ithal ediyoruz, bu nedenle gıda ürünlerinde sürekli eksiklik görülüyor” diye konuştu.

 

Mısır halkının dar bir coğrafi alanda yerleşmesinin yeni yatırımların gıda sektöründe yapılmasını teşvik ettiğine dikkati çeken Cüneydi, ”Mısır, buğday ithalatını ABD ve Rusya’dan, sıvı yağları Avrupa ve Doğu Asya ülkelerinden, et ürünlerini ise Afrika ülkelerinden ithal ediyor” dedi.

 

Mısır halkının, gelirinin yüzde 3,5’ini eğitime, yüzde 3,6’sını mobilyaya, yüzde 3,4’ünü hizmet alanında, yüzde 2,5’ini iletişimde, yüzde 2,1’ini eğlencede, yüzde 2,4’ünü ise sigara için harcadığını belirten Cüneydi, ”Kahire ve İskenderiye illerinin Mısır halkının tüketiminin çoğunu kapsadığını, Kahire’nin toplam tüketimin yaklaşık yüzde 16,5’ini, İskenderiye’nin ise yüzde 7,5’ini karşıladığını” ifade etti.

 

Halkın denetimsizlikten şikayetçi olduğunu ve fiyatların yükselmesinden etkilendiğini kaydeden Cüneydi, ”Mısır’a kalitesiz Çin malları giriyor. Bunun sorumlusu, Çinli üreticilerden önce Mısırlı ithalatçılar” diyerek sözlerini noktaladı.


Yazan - 7 Ağustos 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x