Murat Sancak’a suikast girişimine meslek örgütlerinden kınama


200820151332266077813_2

 

 

 

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, giderek artan terör saldırılarının gazetecileri ve medya kuruluşlarını da hedef aldığı belirtildi.

 

Sancak’a yapılan silahlı saldırının Türkiye’de barışı bozma amacı taşıdığı kaydedilen açıklamada, “Karanlık güçler yine iş başındadır. Bu terör eylemini kınıyor ve lanetliyoruz. Star Medya Grubu’na geçmiş olsun diyoruz. Faillerin en kısa sürede bulunmasını bekliyoruz. TGC olarak, bu tür saldırıların her zaman karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

– Anadolu Yayıncılar Derneği

 

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan da yazılı açıklamasında, suikast girişiminin Türkiye’de kaos ve çatışmayı artırmaya yönelik olduğunu aktardı.

 

Burhan, şöyle devam etti:

 

“Milletin değerlerinin yanında saf tutan, Hükümet ve Cumhurbaşkanımıza destek verdiği için hedef haline gelen Star Medya Grubu’na yönelik bu hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Demokrasinin ve çok sesliliğin teminatı olan özgür basın şiddetle susturulamaz. Seçim öncesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bazı medya gruplarını hedef göstermesiyle başlayan linç süreci nedeniyle daha önce Star gazetesine zaman ayarlı bir bomba konulmuştu. Star çalışanlarının katledilmesine yönelik bombalı saldırının ardından Sayın Murat Sancak’a yönelik planlı bir öldürme girişimi yaşanmıştır. Milli iradeyi hiçe sayan uluslararası üst aklın buna benzer girişim ve katliamlarından endişe etmekteyiz. Bu yapılan saldırı neticesinde milletimizi, siyasi partileri bir, beraber olmaya, bu hain oyunu bozmaya davet ediyoruz.”

 

İstanbul Medya Sanat Derneği’nin açıklamasında da “Star Medya Grubu Başkanı Sayın Murat Sancak’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Allah, gerçeğin peşindeki meslektaşlarımızı korusun” ifadeleri kullanıldı.

 

– Bakanlardan kınama

 

Pek çok sosyal medya kullanıcısı siyasetçi, saldırıyı sosyal medya hesaplarından kınadı.

 

Saldırıyı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından kınadı. Çavuşoğlu mesajında, “Star Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’a yapılan hain suikast girişimini lanetliyorum. Sancak ailesine ve Star Medya’ya geçmiş olsun” ifadelerine yer verdi.

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Twitter hesabından, “Murat Sancak’a yönelik saldırıyı kınıyorum. Ailesine, Star Medya Grubu’na ve tüm medya dünyasına geçmiş olsun” derken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem de “Sayın Murat Sancak’a yapılan kalleşçe saldırıyı kınıyor, kendilerine ve Star Medya Grubu’na geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

AA

 

Ethem Sancak: Bizi yolumuzda döndüremezler

 

200820151332321994224

 

ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak A Haber canlı yayınına bağlanarak Murat Sancak’a yapılan silahlı saldırıyla ilgili bilgi verdi. Defalarca hedef gösterildiklerini söyleyen Sancak, “bu ülkenin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz, saldırılar bizi yolumuzdan döndüremeyecek” dedi.

 
İşte Ethem Sancak’ın konuşmasından satır başları:

 

“Murat Bey’i aradım. Bir araba, Passat marka bir araba çarpmış bunlara. Kaza yapıp durdurmak için. Bizimkiler tedbirliler zaten. Kaç zamandır bu tehditlere maruzuz. İnmişler arabadan, daha sonra kurşun yağmuru başlamış. Hadımköy’de Fatih Üniversitesi’nin önünde. Karşı taraf ateşe başlamış. Bunlar da arabanın arkasına saklanmışlar. Korumaları cevap vermiş ve bunlar karşılık görünce kaçmışlar.

Birtakım medya ve siyasi kesimler tarafından da defalarca hedef gösterildik.Dört bir yandan bir saldırı altındayız. Biz bu memleketin çıkarlarını savunuyoruz. Bu milletin liderini savunuyoruz. Savunacağız, arkasındayız. Bu vatana operasyon yaptırtmayacağız. Ülkenin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz, bu saldırılar bizi yolumuzdan döndüremeyecek.”

 


Yazan - 20 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x