Musul Çatışmasının Kanatlı Sektörüne Darbesi


8415_1746144055622079_8654044435946892553_n

 

 

 

Musul Çatışmasının Kanatlı Sektörüne Darbesi

 

 

IŞİD’e yapılan Musul Operasyonu uzun süredir sorun yaşayan kanatlı ihracatımızın tamamen durmasına neden oldu.

 

2015 yılından beri kriz yaşanan kanatlı sektörünün Irak ihracatısavaş ile  ile tavan yaptığı belirtiliyor.

 

Bilindiği gibi tavukçuluk sektörümüzün  ihracatının yüzde 65’i Irak’a yapılıyor.Bu göz önüne alındığında Irak ihracatının sekteye uğraması tavukçuluk sektörümüze büyük sekte vuruyor.

 

 

İHRACAT BIÇAK GİBİ KESİLDİ

 

 

Musul’a yapılan Operasyon ile 3 gündür Irak’a açılan tüm ihracat kanalları kapanmış bulunuyor.  Irak genel itibariyle ihracat açısından Türkiye’nin en önemli dış pazarı. Türkiye’de tavukçuluk sektörü açısından ihracatın yüzde 65’i Irak’a yapılmaktadır. Bunun içindir ki ihracattaki olumsuz gelişme, iç karışıklık ve savaş sektörümüzü olumsuz anlamda etkiliyor. Şu an itibariyle Musul operasyonu başladı ve birkaç günden beri ihracat bıçakla kesilmiş gibi durdu.Zaten Işid’in hakim olduğu bölgelerde kesilmiş tavuk eti satışı yasaktı.Sektörün tavuk eti ihracatına tekrar başlayabilmesi için savaşın sona ermesi gerekiyor.Eğer savaş uzarsa Türkiye’ye bunun faturasının da ağır olacağı belirtiliyor.


Yazan - 22 Ekim 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x