NATO’ya ‘Türkiye darbe girişimi’ tepkisi


zaharova_Zn63A12

 

Rusya’dan Türkiye’ye çağrı: Mevcut sorunlar şiddete başvurmadan çözülmeli

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO’nun darbe girişimi öncesindeki tutumunu eleştirdi. Zaharova, Türkiye’deki meşru hükümetin devrilmesi halinde bölgedeki istikrarsızlığın daha da derinleşeceğini söyledi.

 

 

Rus Sputnik haber ajansına konuşan Zaharova, darbe girişiminin Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılan NATO zirvesinden sadece bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekerek, “NATO, birlik üyesini muhtemel tehdit konusunda uyarmadı. En büyük askeri yapı olan ve güvenlik konusundaki çalışmalar için her türlü imkana sahip olan NATO, Türkiye’nin ve bölgenin güvenliğiyle ilgili tehdit hakkında tek bir bilgi dahi vermedi” dedi.

 

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, tüm bunlar olurken, NATO’nun kendi yarattığı Rusya tehdidiyle meşgul olduğunu savundu. Zaharova, “Meşru hükümeti devirme senaryosu olumsuz yönde gelişseydi, bu hem Türkiye’de bir trajediye yol açardı, hem de bölgede daha derin bir istikrarsızlığa sebep olurdu” şeklinde konuştu.
Haberrus


Yazan - 20 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x