Yumurta sektörü krizi


10486237_687126274704232_2473606085764109483_o

 

 

ÖZLEM SARIÇAM

 

Sevgili üretici ve tüccar arkadaşlar… Pazar pazar pek keyifli bir konuya değinmeyeceğim ama hepimizin bildiği farkında olduğu yine de görmezden geldiği bir konuyu özet geçmek istiyorum..

 

 

Ne yazık ki yumurta sektörü bu sene son yılların en büyük krizlerinden birsini yaşamaya başladı..

 

 

Bunda bir çok neden var sürekli bahsettiğimiz. Plansız proğramsız üretim.. Sürekli ihracat odaklı üretim ve tek yönlü düşünce sistemi.

 

 

Sürekli dışarıya mal satma odaklı piyasa olayı tahterevalliye döndürüyor..

 

 

Piyasa biraz hareketlenince üretici tüccarı tanımıyor. Piyasa biraz çökünce bu sefer tüccar sıra bana geldi hadi gel bakalım modunda..

 

 

yurt dışında bakıp inceliyoruz. Yumurtanın konsevesinden tozuna kadar bin çeşidi mevcut. Ama bizde sadece paketleyip satalım mantığı ile pazar daralıyor imkanlar kısıtlanıyor. Birde tarih belası varki başımız da. Tüccar malı almaya korkar oldu. Kendine göre buna çözüm üretenler var ama bunlar bu yazının konusu değil..

 

 

Avrupa birliği kriterleri diye diye başımıza kaktıkları tarih olayı ne yazık ki hem üreticinin hemde tüccarın kazanının kaynamasına ve işini bir kat daha zor yapmasına neden olmaktadır..

Bingur_Sonmaz_YumurtaYerken

 

Suudi Arabistanda bile 2 ay olan raf ömrü bizde 28 gündür buda ayrı bir tartışma konusudur..

 

 

Ama bunun çözümü sürekli sürekli daha ucuza daha da ucuza daha da ucuza satmak değildir arkadaşlar..

 

 

Ama üretici öyle bir konuma getirilmiştir ki aman çöpe atacağıma tarihi de geçecek en azından yediği yemin bir kısım parasını olsun çıkartsın diye diye kendine çözüm arama yollarına sapıp kendini daha da fazla batağa sokmaktadır..

 

 

Bugün okudum Muş da bir üreticinin 40,000 hayvanı telef olmuş elektrik arızası nedeni ile.. Bu haberi okudunuz üretici değilseniz vah vah hayvalara dediniz ve geçtiniz. 40.000 hayvan demek 500-600,000 TL demek… bu miktar olayın vehametini daha net anlatır belki…

 

 

Bu iş işte bu kadar büyük maliyetler ile ve bu kadar büyük riskler ile yapılan bir iş. Ama senelerdir sektörün dinamikleri nedeni ile koli de kazandığın ufak tefek paralara mum olduğun sesini çıkartmadığın bir sektör..Kooperatif adı altında birlik adı altında hakkımızı savunması gerekenlerin elinde oyuncak olduğumuz da muhakkak.. Kendi yaptıkları market anlaşmaları nedeni ile yansın diğer üreticiler mantığı ile düşünen insanların eline bırakılmış bir sektörden bahsediyoruz..

 

 

Canı sıkılan entegreden ağzı yanan 1 dönüm yeri çeviren yumurtaya girmeye çalışıyor.. Sonuç orada burada nereden gelsiği belli olmayan bir dünya yumurta. Üstelik bu ortlıkda gezen hayvanlar bir süre sonra bulaşıcı hastalık olarak yine biz entegrecilerin başına bela olacak..

 

 

Ve benim zavallı üreticim hayvanını kesemeyecek borcu var. Bir dönere ihtiyacı var. Hayvan yem yemesi lazım…

 

 

Ve son yılların teşvik adı altında alınmış en büyük kazığı yemde KDV indirimi belası var birde tabii… Sözde teşvik gibi görünen ama üreticiyi daha da ezen ve yem farikalarının işine yarayan teşvikimsi olay..

 

 

Tüccar için olay farklı mı… Market bazlı çalışıyors aiadesi tarihi.. vadesi derken o da canından bezmiş durum da…

 

 

 

Sektör komple sıkıntıda dostlar.. İiki gündür tuhaf tuhaf rakamlar duyuyorum. Bir tüccar olarak işime gelmesi gereken bu konu canımı sıkıyor beni üzüyor.. Evet ben üreticiyim aynı zaman da ama hepimizin birbirimize ihtiyacımız var. O riskleri alıp o paraları harcayıp para kazanamazsa üretici iflas eder perişan olursa yakında bizde sadece sektörün büyüklerinin elinde oyuncak oluruz. Bu kriz bir şekilde birbirimize destek olup koruyup kollayarak aşılmalı diye düşünüyorum..

1157699_865498756797128_1048926088_n

 

Sevgili üretici arkadaşlar piyasa biraz toparlanınca ben malımı istediğim yere satarım havasından bir vazgeçin lütfen. Size güvenip plan proğram yapan tüccarı ayrı yolda bırakır sessiz sedasız söz verdiğiniz malı başka yerlere satarsanız oda bu durumda kendi ticaretini düşünür ve en uygun fiyat ve vade peşinde koşar tabii. Ve sevgili tüccar arlkadaşlar tiacret yapıyoruz tamam… Ama üretici olmazsa bizimde olma şansımız yok. Birbirimize karşı sürekli iki rakip takım gibi deplasman maçı gibi davranarak çıkamayız bu işlerin içinden..

 

 

Ve son olarak bu başımızda ki birlik koop… gibi ne olduğu belirsiz kamburlara da bir ayar çeki düzen verelim artık..

 

 

Tarım İl Md. de her gelene tamam kardeşim sen gezen tavuk yap ben teşviğini vereyin mantığından uzaklaşmalı… Bu gezen dolaşan evde oturan seyahate çıkan tavuk olayı bıktırdı bezdir di..

 

 

Bizi savunan hakkımızı arayan kurumlar!!!!!!!!!

 

 

Tarih konusuna…. Teşvik konusuna….Ve İhracat konusuna tez zaman da el atmalı… Ve şu KDV olayı gündemden kalkıp gerçek üreticiye gerçek teşvikler oluşturulmalı..

 

 

Nasıl ki entegre kümesler her köşede yapıldı ve şu an boş. Üç gün sonra bizi bekleyen tehlike de budur. Her köşede bir kümes kiralayıp numarasız yumurtaları doğal köy yumurtası diye satanlardan bahsetmiyorum bile.

 

 

Kusura bakmayın uzun bir yazı oldu… Fazlaca dolmuşuz belli ki ve çoğunluğunuz bu yazıyı sonuna kadar okumayacaksınız… Okuyanların sabrına teşekkür ederim
 


Yazan - 17 Nisan 2016. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK, Özlem SARIÇAM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x