Nitratlı gübre satışı durduruldu


teror_5732

 

Nitratlı gübre satışı durduruldu

 

 

Tarım Bakanlığı, bomba yapımında kullanıldığı gerekçesiyle nitratlı gübrenin yasakladı.

 

 

TRT Haber televizyonunda yer alan habere göre Tarım Bakanlığı nitratlı gübrenin satışı durduruldu ve bakanlık piyasadaki nitratlı gübrelerin toplatılmasına karar verdi.

 

 

 

Yüzde 28 ve üzerine oranda amonyum nitrat içeren gübrelere ilişkin kalıcı ilave tedbirler üzerinde de çalışıldığı belirtildi.

 

 

 

Bu hafta İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet polis aracına yönelik ve Mardin Midyat’ta ilçe emniyet müdürlüğünü hedef alan bombalı saldırılarda aralarında güvenlik güçlerinin de yer aldığı 17 kişi hayatını kaybetti.

 

Gübre Şirketlerine Terör Darbesi

 

 

Bomba yapımında kullanılan Amonyum nitrat içeren gübre satımı dün Tarım Bakanlığı kararıyla  geçici olarak durduruldu.

 

 

 

 

Son dönemde artan terör eylemlerinde örgütlerin yoğun hasar vermek amaçlı patlayıcı yapımında kullandıkları Amonyum nitrat içeren gübre satımı dün Tarım Bakanlığı kararıyla  geçici olarak durduruldu. Patlayıcı yapımında kullanılan bu Nitratlı gübreye ilişkin satışa dair sınırlama ve denetleme uygulamaları zorunlu hale getirildi. Yüzde 28 ve üzeri Amonyum nitrat bulunan gübrelerin ambalajsız perakende satışına izin verilmemesi, gübre paketlerine çip konulması ve dağıtıcılık belgesi zorunluluğu bu uygulamalar arasında bulunuyor.

 

 

 

 

Gübre satışlarının geçici olarak durdurma kararının ardından BİST100’de gübre hisselerinin ağırlıklı olduğu kimya sektörü şirketlerinde satışların etkili olduğunu görüyoruz. Bu uygulamayla yurtiçinde sınırlı satışlar görülürken, yabancı satışları daha yoğun oldu.

 

 

 

BİST kimya sektörü gün genelinde yüzde 1.95’lere varan değer kayıpları yaşarken, BİST100’de kimya sektörü içerisinde yüzde 6’lık paya sahip olan gübre şirketlerinden; BAGFS’ta sabah itibariyle yüzde 2.3, TKFEN’de yüzde 3,3 ve GUBRF’de ise yüzde 2.4 değer kayıpları görülüyor. Bu uygulamanın geçici olarak duyurulması ve daha sonraki dönemlerde uygulanmanın devam etmesi yönünde görüşler gübre şirketleri üzerinde etkili olacaktır.

 

 

 


Yazan - 9 Haziran 2016. Kategori MANŞET, TARIM, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x